Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PAIiIZ: mazowieckie nadal najatrakcyjniejszym inwestycyjnie województwem Polski

0
Podziel się:

to główne wnioski raportu nt. atrakcyjności inwestycyjnej
województw przygotowanego na zlecenie PAIiIZ.

bEDuPCVx

to główne wnioski raportu nt. atrakcyjności inwestycyjnej województw przygotowanego na zlecenie PAIiIZ.

Pozostali liderzy - województwa śląskie i dolnośląskie - utrzymywali swoje wysokie pozycje rankingowe. Do grona atrakcyjnych województw dołączyło też województwo łódzkie, co - jak wskazują autorzy raportu - oznacza sukces restrukturyzacji przemysłu w tym mieście. Wysoko w rankingu są też małopolskie, pomorskie i wielkopolskie. Autorzy podkreślają również wzrost atrakcyjności inwestycyjnej województw podkarpackiego i lubuskiego.

Autorzy raportu wskazują też, że nadal powiaty ziemskie ustępują pod względem atrakcyjności inwestycyjnej powiatom miejskim. Jednak miasta na prawie powiatu zmniejszyły swoje przewagi lokalizacyjne w stosunku do obszarów miejskich. Eksperci wskazują, że specjalne strefy ekonomiczne są najbardziej skutecznym źródłem bodźców rozwojowych w rejonach uprzemysłowionych.

bEDuPCVz

"Jestem zaskoczona, że zmienia się struktura atrakcyjności gmin wiejskich w stosunku do gmin miejskich. Dotychczas myślałam, że to gminy miejskie dominują, jednak z raportu wynika, że tendencja jest już inna. Zaskakująca jest też pogoń za liderem tego rynku, czyli województwem mazowieckim. Dystans pomiędzy najbardziej i najmniej rozwiniętymi regionami cały czas się zmniejsza na korzyść pozostałych 15 województw" - powiedziała PAP dyrektor departamentu rozwoju regionalnego PAIiIZ Monika Gąsiorowska.

Również prof. dr hab. Hanna Godlewska-Majkowska podkreśla, że najważniejszym wnioskiem raportu jest malejący dystans między najmocniejszymi i najsłabszymi województwami. "Każde województwo powinno skorzystać z raportu, by dowiedzieć się, jakie przewagi pozwalają mu na zdobywanie inwestorów zagranicznych" - powiedziała PAP.

Raport został wykonany na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych przez Centrum Analiz Regionalnych i Lokalnych pod kierunkiem prof. dr hab. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej. (PAP)

luo/ drag/

bEDuPCWa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)