Notowania

wiadomości
30.08.2011 13:06

PAIiIZ: wartość zamkniętych w br. projektów to niemal miliard euro

W pierwszych ośmiu miesiącach 2011 r. wartość projektów zamkniętych w ramach PAIiIZ wzrosła o 64 proc. rok do roku i wyniosła 961,8 mln euro - poinformowała we wtorek Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Podziel się
Dodaj komentarz

W pierwszych ośmiu miesiącach 2011 r. wartość projektów zamkniętych w ramach PAIiIZ wzrosła o 64 proc. rok do roku i wyniosła 961,8 mln euro - poinformowała we wtorek Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

"Wartość projektów zamkniętych w pierwszych 8 miesiącach 2011 r. wzrosła o 64 proc. - z 585,5 mln euro w analogicznym okresie 2010 r. do 961,8 mln euro w roku bieżącym. Znacznie wyższa jest również średnia wartość zakończonego projektu - obecnie wynosi 27,5 mln euro wobec 15,8 mln euro w 2010 r. Liczba miejsc pracy utworzonych przez inwestycje zamknięte przy udziale PAIiIZ wzrosła o 2 proc. (z 8 158 w 2010 r. do 8 296 w 2011 r.). Niewielki wzrost w liczbie miejsc pracy wynika ze zmiany charakteru projektów inwestycyjnych, jakie są realizowane w Polsce. Coraz więcej z nich dotyczy sektora usług i przemysłu wiedzy, które to projekty wymagają nieco mniej pracowników, ale o wyższych niż przeciętne kwalifikacjach" - napisano w komunikacie prasowym.

"Tylko w dwóch wakacyjnych miesiącach Agencji udało się przekonać 9 przedsiębiorców do ulokowania swoich inwestycji w Polsce. Łączna wartość projektów to blisko 130 mln euro i 1.667 nowych miejsc pracy w najbliższych kilku latach. Dominują projekty z sektora BPO i spożywczego, a najwięcej inwestorów zainteresowanych Polską pochodzi z USA i Japonii" - dodano.

Zdaniem Iwony Chojnowskiej-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ, wartość inwestycji zamkniętych w ramach PAIiIZ do końca roku wzrośnie na pewno o 10 proc., a wartość BIZ w Polsce za 2010 r. może być zweryfikowana we wrześniu przez NBP do poziomu 9 mld euro. Oceniła, że w tym roku może nastąpić wzrost wartości BIZ o 10 proc. rdr.

"Wartość inwestycji zamkniętych w ramach PAIiIZ do końca roku na pewno wzrośnie o 10 proc. Jeżeli przekroczy 1 mld, to oznaczałoby mały rekord dla Agencji. Ostatni kwartał jest chyba najtrudniejszy, bo nikt nie podejmuje przed Bożym Narodzeniem decyzji, ale uważam, że jesienią powinniśmy spodziewać się jeszcze kliku dobrych wieści. Jeżeli na koniec roku wartość inwestycji Agencji osiągnie poziom 1,1-1,2 mld euro, to będę bardzo zadowolona" - powiedziała Chojnowska-Haponik po wtorkowej konferencji prasowej PAIiIZ.

"W zeszłym roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych według NBP wyniósł 7,4 mld euro, ale z reguły te dane są weryfikowane we wrześniu. Liczę na to, że te dane zostaną zweryfikowane i pewnie wylądujemy na poziomie ok. 9 mld euro. Przewidywanie, co będzie w tym roku to na razie wróżenie z fusów. Najpierw chciałabym zobaczyć dane zweryfikowane we wrześniu. W czasie weryfikacji NBP z reguły znajduje gdzieś 2-3 mld euro. Tak było rok wcześniej. W tym roku napływ BIZ nie jest tak dynamiczny, jak wynikałoby to z naszych danych, ale my obsługujemy tylko 10-15 proc. projektów. Na pewno będzie wzrost, ale trudno prorokować, jak duży. Może on wynieść 10 proc." - dodała. (PAP)

mac/ dan/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz