Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Pakiet atomowy" przyjęty przez Komitet Stały RM

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź wiceministra skarbu

# dochodzi wypowiedź wiceministra skarbu

#

13.01. Warszawa (PAP) - Komitet Stały Rady Ministrów przyjął założenia projektu nowelizacji Prawa atomowego oraz informację o stanie prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej, wchodzące w skład tzw. pakietu atomowego - poinformowało w czwartek PAP biuro prasowe resortu gospodarki.

"Pakiet atomowy" zostanie teraz skierowany pod obrady rządu.

"Ponadto Rada Ministrów ma rozstrzygnąć kwestię dotyczącą powołania Agencji Energetyki Jądrowej (AEJ)" - poinformowało biuro prasowe resortu gospodarki. Jak tłumaczy resort, AEJ będzie zapleczem eksperckim dla ministra gospodarki i "pomoże w budowie stosownych kompetencji administracji rządowej". Argumentuje, że powołanie AEJ rekomenduje także Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

W grudniu rzeczniczka Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos powiedziała PAP, że resort Jacka Rostowskiego wątpi w zasadność tworzenia Agencji Energetyki Jądrowej, pełniącej funkcję usługodawczą wobec ministra gospodarki. Inną kwestią dyskusyjną, zdaniem MF, są koszty przygotowania Państwowej Agencji Atomistyki do pełnienia roli dozoru jądrowego i radiologicznego dla energetyki jądrowej.

W przyjętym w czwartek przez Komitet RM tzw. pakiecie atomowym znalazł się również projekt założeń do projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. W listopadzie ub.r. przygotowanie go przejął od MG resort skarbu. Miało to przyspieszyć prace, ponieważ MSP przygotowywał już specustawę inwestycyjną dla terminalu LNG w Świnoujściu.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik ocenił w czwartek w rozmowie z PAP, że jest szansa, by projekt tzw. ustawy inwestycyjnej trafił w najbliższy wtorek pod obrady rządu lub na kolejne posiedzenie Rady Ministrów.

"Intencją nowej ustawy inwestycyjnej ma być wprowadzenie narzędzi, które w sposób przewidywalny i bezpieczny umożliwią realizację inwestycji w zakresie energetyki jądrowej. Projektowany akt prawny ma zapewnić stabilność procesu inwestycyjnego" - podkreślił wiceminister skarbu.

"Inwestor, który podejmie trud realizacji przedsięwzięcia w zakresie energetyki jądrowej będzie wiedział, jakie musi spełnić wymagania, jakie pozyskać zgody organów administracji oraz innych podmiotów" - dodał.

Gawlik zaznaczył, że celem nowej specustawy ma być usunięcie barier formalnych w procesie inwestycyjnym.

Ostatnia opublikowana wersja projektu PPEJ zakłada, że zostanie on przyjęty przez rząd do końca czerwca (wcześniej MG planowało, że do końca 2010 r.). Pozostałe terminy, w tym uruchomienie pierwszego bloku elektrowni w 2020 roku, pozostają niezmienione.

Pierwszą w Polsce elektrownię jądrową - wraz z partnerami - ma wybudować Polska Grupa Energetyczna. Spółka deklaruje, że wbrew przesunięciu terminu przyjęcia przez rząd PPEJ, obecnie nie widzi powodów do zmiany harmonogramu budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Zastrzega jednak, że warunkiem uruchomienia przetargu na wybór technologii w połowie roku jest przyjęcie przez rząd programu oraz zakończenie prac parlamentarnych nad pakietem kluczowych regulacji prawnych. (PAP)

jzi/ dol/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)