Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakiety socjalne w elektrociepłowniach Fortum w Bytomiu i Zabrzu

0
Podziel się:

Po trzech miesiącach negocjacji związki działające w przejętych przez
koncern Fortum elektrociepłowniach w Bytomiu i Zabrzu podpisały pakiety socjalne z pracodawcą.
Porozumiano się m.in. w sprawie programu dobrowolnych odejść i odszkodowań dla tracących pracę.

Po trzech miesiącach negocjacji związki działające w przejętych przez koncern Fortum elektrociepłowniach w Bytomiu i Zabrzu podpisały pakiety socjalne z pracodawcą. Porozumiano się m.in. w sprawie programu dobrowolnych odejść i odszkodowań dla tracących pracę.

O zakończonych w nocy z czwartku na piątek negocjacjach w tej sprawie poinformowały w oddzielnych komunikatach przedstawiciele koncernu oraz związkowcy. Pakiety mają obowiązywać przez dwa lata. Potem będą ponownie negocjowane. Co roku ma być też dyskutowany wzrost płac.

Obie strony pozytywnie oceniły zawarty kompromis, zaznaczając, że rozmowy były bardzo trudne. "Po raz pierwszy w historii nie zabezpieczono interesów pracowników poprzez podpisanie pakietu socjalnego przed sprzedażą (). Uważam, że udało nam się wynegocjować najkorzystniejsze warunki, jakie były możliwe w tej sytuacji" - ocenił w piątek szef Solidarności w Fortum Zabrze, Mirosław Grzywa.

Prezes Fortum Bytom, Piotr Górnik, ocenił trzymiesięczne negocjacje jako konstruktywne, a porozumienie określił jako kompromis satysfakcjonujący obie strony. Także szef Solidarności w bytomskiej elektrociepłowni, Grzegorz Brewko, uznał wynegocjowane warunki za dobre, biorąc pod uwagę - jak mówił - negocjacje prowadzone już po sprzedaży spółki.

W obu pakietach znalazły się zapisy dotyczące programów dobrowolnych odejść. Wysokość odpraw będzie zależała od stażu pracy. Pracownicy zatrudnieni od roku do 10 lat otrzymają 12-krotność średniego wynagrodzenia w spółce. Ci, którzy przepracowali od 10 do 20 lat - 15-krotność, natomiast związani z firmą od ponad 20 lat - 18-krotność, niezależnie od świadczeń wynikających z kodeksu pracy.

Pracownicy, których dotknie redukcja zatrudnienia, a którzy nie zdecydują się na dobrowolne odejście, otrzymają rekompensaty. Ich wysokość będzie zależeć od stażu pracy oraz od tego, czy pracownik odejdzie w tym czy w przyszłym roku.

Kilka dni temu w komunikacie prasowym koncern Fortum poinformował o zamiarze redukcji zatrudnienia w Zabrzu i Bytomiu o 25 proc., czyli ponad 120 osób. W pakietach socjalnych zapisano, że wszelkie cięcia będą przedmiotem konsultacji ze stroną społeczną. Związkowcy zapowiadają, że będą starać się, aby zwolnień było jak najmniej.

Odchodzący pracownicy otrzymają opiekę medyczną oraz propozycję wsparcia w poszukiwaniu pracy, obejmującą m.in. doradztwo dotyczące przekwalifikowania lub uruchomienia własnego biznesu.

W pakietach socjalnych ustalono też wysokość środków na podnoszenie kwalifikacji pracowników spółki. Uzgodniono warunki działania związków zawodowych w firmie. Utrzymano liczbę przedstawicieli pracowników w radach nadzorczych obu spółek. Zagwarantowane zostało zachowanie układu zbiorowego pracy.

Umowę kupna po 85 proc. akcji spółek Elektrociepłownia Zabrze i Zespół Elektrociepłowni Bytom, Fortum Power and Heat Polska podpisało z Ministrem Skarbu Państwa jesienią ubiegłego roku. Całkowita wartość transakcji wyniosła ponad 82 mln zł. 3 stycznia 2011 r. oba zakłady zostały formalnie przejęte przez nowego inwestora.

Fiński koncern energetyczny Fortum należy do największych producentów i dystrybutorów prądu w krajach nordyckich, jest też czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Poza Finlandią, Szwecją i Norwegią, inwestycje koncernu ulokowane są w krajach bałtyckich, Polsce i Rosji. W sumie koncern zatrudnia ok. 11,5 tys. osób. Akcje Fortum notowane są na giełdzie w Helsinkach. (PAP)

mab/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)