Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakistan: Armia nie wznowi ofensywy w ciągu 6-12 miesięcy

0
Podziel się

Pakistańska armia w ciągu najbliższych 6 do 12 miesięcy nie może
przeprowadzić żadnej nowej ofensywy przeciw rebeliantom. Potrzebuje czasu, aby ustabilizować
sytuację w zajętych dotychczas regionach - oświadczył w czwartek jej przedstawiciel podczas wizyty
w Islamabadzie ministra obrony USA Roberta Gatesa.

bEhqGOut

Pakistańska armia w ciągu najbliższych 6 do 12 miesięcy nie może przeprowadzić żadnej nowej ofensywy przeciw rebeliantom. Potrzebuje czasu, aby ustabilizować sytuację w zajętych dotychczas regionach - oświadczył w czwartek jej przedstawiciel podczas wizyty w Islamabadzie ministra obrony USA Roberta Gatesa.

Rzecznik armii generał Athar Abbas poinformował, że Pakistan w najbliższym czasie nie będzie rozszerzał ofensywy i będzie walczył wyłącznie z bojownikami sprzeciwiającymi się rządowi.

W połowie października pakistańska armia przeprowadziła dużą ofensywę przeciwko talibskim bojownikom przy granicy z Afganistanem, gdzie znajdują się ich kryjówki. Wywołało to falę odwetowych ataków w całym kraju, w której zginęło ponad 600 osób.

bEhqGOuv

Stany Zjednoczone chcą, aby Pakistan powstrzymał rebeliantów, którzy ukrywają się na pograniczu afgańsko-pakistańskim i atakują zagranicznych żołnierzy w Afganistanie, ale Gates zapowiedział, że nie będzie bezpośrednio naciskał swoich gospodarzy.

"Myślę, że po prostu zapytam ich, jakie mają plany" - oświadczył. Dodał, że słyszał o planach rozszerzenia pakistańskiej ofensywy wojskowej przeciwko rebeliantom o Północny Waziristan jeszcze w tym roku. "Chciałbym o tym z nimi porozmawiać" - powiedział.

Pakistan powinien móc rozwijać swoją ofensywę przeciwko rebeliantom na swoich własnych warunkach i we własnym tempie - oświadczył Gates przed rozmowami z cywilnymi i wojskowymi przywódcami Pakistanu.

"Próbuję od czasu do czasu przypomnieć Kongresowi i niektórym ludziom w administracji, że to Pakistan trzyma nogę na gazie, a nie my" - przekonywał.

bEhqGOuB

Gates dodał, że rozmowy z pakistańskimi przywódcami mają na celu wyjaśnienie amerykańskiej strategii w Afganistanie oraz przekonanie ich o jej długookresowym charakterze.

Pierwsze oficjalne spotkanie Gatesa w Pakistanie odbędzie się z ministrem obrony tego kraju Ahmedem Mukhtarem. Przewidziane są też rozmowy z premierem Yousafem Rezą Gilanim i prezydentem Asifem Alim Zardarim.(PAP)

keb/ kar/

5516649

bEhqGOuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)