Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakistan i Chiny uzgodniły utworzenie "korytarza gospodarczego"

0
Podziel się:

Chiny i Pakistan podpisały w piątek w Pekinie kilka porozumień, w tym umowę
przewidującą utworzenie "korytarza gospodarczego" - szlaku transportowego łączącego zachód Chin z
Morzem Arabskim, które ma zwiększyć wymianę gospodarczą i skrócić czas dostaw.

Chiny i Pakistan podpisały w piątek w Pekinie kilka porozumień, w tym umowę przewidującą utworzenie "korytarza gospodarczego" - szlaku transportowego łączącego zachód Chin z Morzem Arabskim, które ma zwiększyć wymianę gospodarczą i skrócić czas dostaw.

Określony jako "plan długoterminowy" nowy szlak transportowy ma połączyć miasto Kaszgar w autonomicznym regionie Sinkiang na zachodzie Chin z miastem portowym Gwadar w niespokojnej prowincji Beludżystan na południowym zachodzie Pakistanu.

Miasta te są od siebie oddalone o ponad 2000 km, a dzielą je góry Karakorum. Zgodnie z podpisanym w piątek porozumieniem Kaszgar i Gwadar ma połączyć sieć dróg, tras kolejowych i rurociągów. Chiny już rozpoczęły prace modernizacyjne na autostradzie biegnącej przez Sinkiang do granicy z Pakistanem oraz wysłała zespoły pracowników do kontrolowanej przez Pakistan części Kaszmiru, aby opracowali projekty.

Od lutego br. operatorem portu w Gwadar jest chińskie przedsiębiorstwo China Overseas Port Holding Company. Port został zbudowany przez chińskich robotników i otwarty w 2007 roku; obecnie jest przekształcany w głębokowodny port komercyjny.

Nowy szlak handlowy przez Gwadar znacznie skróciłby liczącą 12 tys. km drogę, którą obecnie muszą pokonywać dostawy ropy naftowej z krajów Bliskiego Wschodu do Chin. W przyszłości znacznie ułatwiłby też transport miedzi i innych surowców, które chińskie firmy chcą wydobywać w sąsiadującym z Pakistanem Afganistanie. Wreszcie byłby to dogodny przyczółek dla chińskiej marynarki wojennej nad Oceanem Indyjskim.

Podczas spotkania premierzy Chin i Pakistanu, Li Keqiang i Nawaz Sharif, podpisali też siedem innych porozumień. W ramach jednego z nich od chińskiej granicy do pakistańskiego miasta Rawalpindi zostanie pociągnięty światłowód, zwiększający dostęp mieszkańców Pakistanu do internetu. Trzyletni projekt ma kosztować 44 mln USD; 85 proc. kosztów tego przedsięwzięcia mają pokryć Chiny.

Pekin był celem pierwszej zagranicznej podróży pakistańskiego premiera od objęcia urzędu w maju. Jego kraj liczy na zwiększenie wymiany handlowej z Państwem Środka, rozwój infrastruktury oraz przyciągnięcie chińskich inwestorów. Li odwiedził Pakistan w maju br.

Łączące oba kraje bliskie stosunki polityczne i dyplomatyczne nie przełożyły się dotąd na zwiększone kontakty gospodarcze. W 2012 r. wymiana handlowa między Islamabadem a Pekinem wyniosła ok. 12 mld USD.

Dla Pakistanu Chiny są źródłem pomocy gospodarczej i inwestycji, a także istotną przeciwwagą dla wpływów USA w regionie; Waszyngton wspiera Islamabad pomocą gospodarczą, jednak w zamian domaga się zwalczania bojowników islamskich na jego terytorium.

Z kolei Chiny oczekują od Pakistanu rozprawienia się z separatystami ujgurskimi z Sinkiangu, którzy schronili się na słabo kontrolowanych północno-zachodnich terytoriach Pakistanu. Oba państwa łączy też nieufność wobec Indii.

"Powiem szczerze, że to, co obserwuję podczas swojej wizyty w Pekinie, przypomina mi powiedzenie, że przyjaźń pakistańsko-chińska sięga wyżej niż Himalaje, głębiej niż najgłębsze morze i jest słodsza niż miód" - powiedział Sharif. (PAP)

akl/ ro/

14143672 14140104 14144224

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)