Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakistan objął przewodnictwo w Radzie Gubernatorów MAEA

0
Podziel się:

Pakistan, który posiada broń atomową i odmówił podpisania układu
o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), objął w poniedziałek na rok rotacyjne przewodnictwo
w Radzie Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Pakistan, który posiada broń atomową i odmówił podpisania układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), objął w poniedziałek na rok rotacyjne przewodnictwo w Radzie Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Na czele Rady, składającej się z 35 gubernatorów, stanie wybrany przez aklamację szef pakistańskiej komisji ds. energii atomowej Ansar Parvez. Pakistan przejął przewodnictwo po Malezji.

Rada Gubernatorów jest najważniejszym organem wykonawczym MAEA po Konferencji Generalnej, która jest najważniejszym organem decyzyjnym. W skład MAEA wchodzi 151 państw. Rada Gubernatorów zbiera się w ciągu roku pięciokrotnie.

Parvez uważa, że fakt, iż na czele Rady Gubernatorów stanął kraj, który - podobnie jak Indie czy Izrael - nie chce podpisać układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, nie stanowi problemu. Wielu obserwatorów jest przeciwnego zdania i przypomina Abdula Khana, ojca pakistańskiej bomby atomowej, który w 2004 roku przyznał się do ujawnienia sekretów nuklearnych Iranowi, Libii i Korei Północnej.

Obawy Zachodu wzbudza możliwość przejęcia pakistańskiej broni atomowej przez talibów bądź Al-Kaidę.

Parvez przypomniał w rozmowie z dziennikarzami po swej nominacji, że Pakistan jest członkiem MAEA od początku jej istnienia, a "wszystkie cywilne instalacje atomowe podlegają kontroli agencji". Zapowiedział, że jego kraj spróbuje działać jako mediator w sprawach, którymi zajmuje się MAEA, odnosząc się głównie do irańskiego programu nuklearnego.

Pakistan przewodniczył Radzie Gubernatorów MAEA w latach 1962-63 i 1986-87.(PAP)

jo/ kar/

7255501 7255663

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)