Notowania

paliwa
06.10.2010 14:49

Pakistan: Podpalono 25 cystern z paliwem dla sił ISAF

# dochodzi większa liczba zaatakowanych ciężarówek i komentarz rzecznika Pentagonu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi większa liczba zaatakowanych ciężarówek i komentarz rzecznika Pentagonu #

06.10. Islamabad (PAP/AP) - Uzbrojeni napastnicy zabili kierowcę i podpalili w środę co najmniej 25 ciężarówek-cystern wiozących paliwo dla Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie - poinformowała lokalna policja.

Atak nastąpił na terenie parkingowym przydrożnego hotelu na przedmieściach miasta Kweta, stolicy prowincji Beludżystan (południowy-zachód) - poinformował przedstawiciel policji Hamid Shakil.

Konwoje z zaopatrzeniem zmierzające do Afganistanu stały się celami ataków w tym regionie od czasu, gdy władze pakistańskie zamknęły w czwartek przejście graniczne Torkham na północnym zachodzie kraju, na znak protestu przeciwko zaatakowaniu przez śmigłowiec NATO strefy przygranicznej. W ataku tym zginęło trzech pakistańskich żołnierzy. W sumie od czasu zamknięcia granicy doszło do sześciu ataków na konwoje.

Otwarte pozostało przejście Chaman w prowincji Beludżystan. Cztery z sześciu ataków skierowane były na konwoje zmierzające do tego przejścia.

Na razie nie wiadomo, kto stoi za atakami na cysterny, lecz do tej pory odpowiedzialność na siebie brali talibowie. W poniedziałek 20 samochodów-cystern stanęło w ogniu, gdy niezidentyfikowani napastnicy zaatakowali konwój z paliwem dla ISAF. Zginęły wtedy cztery osoby.

Również w poniedziałek sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wyraził ubolewanie z powodu zabicia przez siły NATO żołnierzy pakistańskich, wyrażając jednocześnie nadzieję, że Pakistan wkrótce znów otworzy trasę zaopatrzeniową dla wojsk koalicji w Afganistanie.

Rzecznik Pentagonu Geoff Morrel zaprzeczył, jakoby ostatnie wydarzenia miały trwale wpłynąć na stosunki między USA i Pakistanem. "Istnieją incydenty, które tworzą nieporozumienia, istnieją przeszkody, jednak nie znaczy to, że stosunki - stosunki dla nas istotne - są w jakikolwiek sposób naruszone" - powiedział.

Około 80 proc. zaopatrzenia niebojowego - czyli m.in. paliwo, części zamienne i odzież - dla stacjonujących w Afganistanie żołnierzy USA i innych państw międzynarodowej koalicji dostarczane jest przez pakistański port Karaczi i dalej transportem kołowym przez terytorium Pakistanu.

NATO ma także inne trasy zaopatrzeniowe do Afganistanu, ale te biegnące przez Pakistan są najdogodniejsze i najtańsze w użyciu. (PAP)

jo/ fit/ ro/ akl/

7360764 7363109 arch.

Tagi: paliwa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz