Notowania

wiadomości
14.05.2013 12:55

Pakistan: Policzone dotąd głosy potwierdzają wygraną Sharifa

# wyniki wyborów wciąż jeszcze niepełne #

Podziel się
Dodaj komentarz

# wyniki wyborów wciąż jeszcze niepełne #

14.05. Islamabad (PAP/AP) - Ogłoszone we wtorek i jeszcze niepełne wyniki sobotnich wyborów w Pakistanie wskazują na wyraźne zwycięstwo Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej Nawaz - partii byłego premiera Nawaza Sharifa, która prawdopodobnie zapewni sobie większość w parlamencie.

Wcześniej tego dnia komisja wyborcza sugerowała, że są już wyniki ostateczne, ale później skorygowała to, podając najnowsze rezultaty, dotyczące 254 z 269 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym (izbie niższej parlamentu), obsadzonych w wyborach powszechnych. W sumie tych miejsc jest 272, ale w trzech przypadkach wybory nie odbyły się z powodu śmierci kandydatów i zostaną przeprowadzone w późniejszym terminie.

Komisja poinformowała, że partia Sharifa zdobyła 123 miejsca. Kandydaci niezależni, którzy zwykle dołączają do partii tworzącej rząd, zdobyli 25 miejsc. Oznaczałoby to dla Sharifa przekroczenie progu 137 miejsc obsadzanych w wyborach powszechnych, co jest warunkiem większości w 342-osobowym Zgromadzeniu Narodowym.

60 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym jest zarezerwowanych dla kobiet i przydzielanych w sposób proporcjonalny: im więcej miejsc dana partia zdobędzie w parlamencie, tym więcej kobiet będzie mogła nominować na deputowane. 10 miejsc przewidziano dla przedstawicieli mniejszości religijnych.

Rządząca dotąd Pakistańska Partia Ludowa zdobyła zaledwie 31 miejsc, a Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości byłej gwiazdy krykieta Imrana Khana - 26 miejsc.

Pełne wyniki wyborów są oczekiwane we wtorek wieczorem. (PAP)

az/ ap/

13795282 13796545

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne