Notowania

wiadomości
25.10.2013 14:48

Pakistan przedłużył areszt byłemu prezydentowi Pervezowi Musharrafowi

Pakistański sąd przedłużył w piątek areszt byłemu prezydentowi kraju gen. Pervezowi Musharrafowi, zatrzymanemu dwa tygodnie temu w związku z ciążącym na nim zarzutem odpowiedzialności za śmierć około 100 osób podczas szturmu w 2007 r. na meczet w Islamabadzie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Pakistański sąd przedłużył w piątek areszt byłemu prezydentowi kraju gen. Pervezowi Musharrafowi, zatrzymanemu dwa tygodnie temu w związku z ciążącym na nim zarzutem odpowiedzialności za śmierć około 100 osób podczas szturmu w 2007 r. na meczet w Islamabadzie. *

Do zatrzymania 70-letniego Musharrafa doszło następnego dnia po wypuszczeniu go z aresztu domowego, gdzie przebywał od pół roku. Według adwokata byłego prezydenta szykował się on do opuszczenia kraju i miał odlecieć do Dubaju.

Areszt przedłużono, ponieważ - jak powiedział prowadzący dochodzenie Iftikhar Chattha - nie zakończono jeszcze śledztwa.

Jako prezydent Musharraf wydał rozkaz szturmu na Czerwony Meczet w Islamabadzie, w którym zabarykadowała się grupa zbuntowanych przeciwko rządowi islamskich konserwatystów, domagających się wprowadzenia szariatu. Podczas ataku zginął m.in. główny mułła meczetu Abdul Rashid Ghazi. Zarzuty w sprawie˙śmierci mułły policja postawiła Musharrafowi na początku września.

Przywódca wojskowego zamachu stanu z 1999 roku i prezydent państwa w latach 2001-2008 wyjechał z Pakistanu po zrzeczeniu się urzędu. Do kraju wrócił w marcu bieżącego roku, aby wziąć udział w majowych wyborach parlamentarnych, do których nie został jednak dopuszczony z powodu toczących się przeciwko niemu spraw sądowych. Wybory te wygrała partia Nawaza Sharifa - premiera, którego rząd Musharraf obalił 14 lat temu.

Były prezydent przebywa od kwietnia w swojej willi na przedmieściach Islamabadu.

Na początku października został zwolniony z aresztu domowego za kaucją w sprawie dotyczącej śmierci w grudniu 2007 roku jego rywalki politycznej Benazir Bhutto i wprowadzenia stanu wyjątkowego. Bhutto zginęła w zamachu podczas wiecu politycznego. Zdaniem prokuratury Musharraf, wówczas prezydent, nie zapewnił jej wystarczającego bezpieczeństwa. Ciążą na nim też inne zarzuty.(PAP)

klm/ ro/

14804148 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz