Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakistan: Uwolniono trzech ważnych talibów

0
Podziel się

Rząd Pakistanu we wtorek wypuścił na wolność trzech wysokich rangą
talibów w nadziei, że pomoże to wznowić negocjacje pokojowe między władzami sąsiedniego Afganistanu
i bojownikami - poinformowały źródła pakistańskie i talibskie.

bEqBpgVx

Rząd Pakistanu we wtorek wypuścił na wolność trzech wysokich rangą talibów w nadziei, że pomoże to wznowić negocjacje pokojowe między władzami sąsiedniego Afganistanu i bojownikami - poinformowały źródła pakistańskie i talibskie.

Afgańscy talibowie byli u władzy w Kabulu w latach 1996-2001, a po obaleniu ich rządu przez Amerykanów wielu z nich, w tym wpływowi przywódcy, uciekło do Pakistanu.

Trzej uwolnieni talibowie to: były doradca szefa talibów mułły Omara - mułła Abdul Ahad Dżahangirwal, były talibski gubernator prowincji Helmand - mułła Abdul Manan oraz były dowódca wojskowy mułła Junus. Pragnący zachować anonimowość przedstawiciel strony pakistańskiej powiedział również, że w październiku władze w Islamabadzie uwolniły ponad 10 talibskich więźniów niższej rangi.

bEqBpgVz

Wypuszczenie na wolność trzech ważnych talibów nastąpiło kilka dni po tym, gdy delegacja afgańskich władz przyjechała do Pakistanu, by spotkać się z mułłą Abdulem Ghanim Baradarem, byłym człowiekiem numer dwa afgańskich talibów, z którym Kabul wiąże nadzieje na pomoc we wznowieniu procesu pokojowego. Baradar przebywa na wolności od września.

Przez ostatni rok Pakistan wypuścił na wolność ok. 40 talibów w nadziei, że pomoże to tchnąć nowego ducha w afgańskie rozmowy pokojowe. Jak dotąd nic jednak na to nie wskazuje i uważa się wręcz, że część uwolnionych powróciła w szeregi islamistów walczących z afgańskim rządem.

Dodatkowo uwolnienie niektórych talibów doprowadziło do napięć między Pakistanem a Afganistanem i USA. Państwa te zarzucają władzom w Islamabadzie, że nie dość skrupulatnie monitorują miejsce pobytu i działalność byłych więźniów po ich wyjściu na wolność.

Talibowie odmawiają włączenia się w bezpośrednie negocjacje z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem, jego rządem lub przedstawicielami. Pewnym sygnałem o gotowości do podjęcia rozmów pokojowych przez talibów było otwarcie w czerwcu ich przedstawicielstwa w stolicy Kataru. Talibowie sprowokowali jednak ostrą reakcję Kabulu, nazywając biuro przedstawicielstwem "Islamskiego Emiratu Afganistanu", co było odniesieniem do talibskiego reżimu, który obalono w 2001 roku. Rząd Afganistanu zażądał usunięcia z biura flagi i tablicy. Gniew afgańskiego rządu wywołały też zapowiedzi, że talibowie będą prowadzić negocjacje bezpośrednio z USA, z czego zresztą wycofał się Waszyngton.

bEqBpgVF

Związki Pakistanu z talibami są skomplikowane - przypomina agencja AP. Islamabad pomógł im zdobyć władzę w Afganistanie w 1996 r., a Kabul wielokrotnie oskarżał swojego sąsiada o udzielenie bojownikom azylu na swoim terytorium po międzynarodowej interwencji wojskowej, która w 2001 r. zakończyła talibskie rządy.

Niektórzy analitycy uważają, że Pakistan utrzymuje powiązania z talibami, aby tworzyć przeciwwagę dla wpływów swego wroga, Indii, w Pakistanie.

Zdaniem komentatorów Pakistan zwiększył wysiłki na rzecz afgańskiego procesu pokojowego przede wszystkim z obawy, że w kraju zapanuje chaos, gdy po wycofaniu się międzynarodowych sił NATO z Afganistanu w 2014 r. pakistańscy talibowie mogliby uzyskać bezpieczną bazę wypadową. (PAP)

akl/ mc/

bEqBpgVG

15148109

bEqBpgWa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)