Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pakistan: Zamach na chrześcijan, co najmniej 78 ofiar

0
Podziel się:

#
większa liczba ofiar, islamiści przyznali się do dokonania zamachu, relacja naocznego świadka
#

bEsvyrGt

# większa liczba ofiar, islamiści przyznali się do dokonania zamachu, relacja naocznego świadka #

22.09. Islamabad (PAP/AP,AFP,Reuters) - Co najmniej do 78 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych niedzielnego zamachu samobójczego na chrześcijan w Peszawarze na północnym zachodzie Pakistanu - poinformował pakistański minister spraw wewnętrznych Chaudhry Nisar Ali Khan. Ponad 100 osób zostało rannych.

Do dokonania zamachu przyznało się powiązane z Talibanem islamistyczne ugrupowanie TTP Dżundullah. "To są wrogowie islamu i dlatego wzięliśmy ich na cel - powiedział rzecznik tego ugrupowania Ahmed Marwat. - Będziemy kontynuowali ataki na niemuzułmanów na ziemi pakistańskiej".

bEsvyrGv

Wśród zabitych są 34 kobiety i siedmioro dzieci. Z informacji podawanych przez policję wynika, że dwóch zamachowców wysadziło się w powietrze w chwili, gdy grupa wiernych wychodziła po niedzielnej mszy ze 130-letniego kościoła w dzielnicy Kohati Gate.

"Słyszałam dwa wybuchy. Ludzie zaczęli biec. Koło kościoła porozrzucane były ludzkie szczątki" - cytuje Reuters jedną z parafianek, która była świadkiem zamachu.

Jest to jeden z najkrwawszych ataków na chrześcijan w Pakistanie. Na razie nikt nie przyznał się do tego zamachu.

Chrześcijanie, stanowiący ok. 4 proc. 180-milionowej populacji Pakistanu, są dyskryminowani w tym muzułmańskim kraju, ale rzadziej są celem zamachów - zauważa agencja AFP.

bEsvyrGB

W 2009 r. ok. 40 domów i kościołów należących do społeczności chrześcijańskiej zostało podpalonych przez muzułmańskich ekstremistów w mieście Godźra w prowincji Pendżab we wschodnim Pakistanie. Co najmniej 7 chrześcijan wówczas zginęło, kiedy grupa ekstremistów ze zdelegalizowanej muzułmańskiej organizacji zaatakowała chrześcijan, oskarżając ich o sprofanowanie stron świętej księgi muzułmanów Koranu.(PAP)

az/ cyk/ kar/

14627104 14627113 14627330 14627289 14627223 14629554

bEsvyrGW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)