Notowania

wiadomości
29.01.2014 13:29

Pakistańska działaczka praw człowieka wyróżniona nagrodą szefa MSZ

Pakistańska działaczka praw człowieka Asma Jilani Jahangir została w środę uhonorowana nagrodą ministra spraw zagranicznych "Pro Dignitate Humana". Niestrudzenie walczyła na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, tolerancji i rządów prawa - uzasadnił Radosław Sikorski.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Pakistańska działaczka praw człowieka Asma Jilani Jahangir została w środę uhonorowana nagrodą ministra spraw zagranicznych "Pro Dignitate Humana". Niestrudzenie walczyła na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, tolerancji i rządów prawa - uzasadnił Radosław Sikorski. *

Szef polskiego MSZ przypomniał, że nagroda przyznawana jest za wybitne i bezkompromisowe zasługi w obronie praw osób prześladowanych i będących obiektem represji. "Wręczana jest osobom, które nie boją się mówić, nie boją się walczyć w obronie ludzkiej godności" - powiedział.

Sikorski zaznaczył, że laureatka pochodzi z odległej strony świata. "Chcę jednak podkreślić, że gdziekolwiek są ludzie, którzy walczą o podstawową sprawiedliwość i ludzką godność, w Pakistanie, czy na Ukrainie, zasługują oni na nasze wsparcie i solidarność. Polacy wiedzą o tym, jak żaden inny naród" - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Dodał, że jego "wybitny poprzednik Bronisław Geremek powiedział kiedyś o polskim ruchu +Solidarność+, iż nie walczy o władzę, lecz domaga się demokracji i praw obywatelskich".

"Pani Jahangir jest uznaną na całym świecie obrończynią praw kobiet, dzieci i mniejszości religijnych. Niestrudzenie walczyła na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, tolerancji i rządów prawa, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w swej ojczyźnie - Pakistanie" - mówił w uzasadnieniu. "Proszę przyjąć nagrodę jako wyraz naszego podziwu i wsparcia dla tego, co pani robi" - zwrócił się Sikorski do laureatki.

Wyróżniona podkreśliła, że jest zaszczycona nie tylko otrzymaniem nagrody, ale również tym, że dostała ją od władz Polski. "Wiem, jak bardzo cenicie sobie wolność, demokrację i godność ludzką" - podkreśliła Jahangir. "Godność jest tym, do czego dążą ludzie na całym świecie, w każdym regionie świata. (...) Nawet w waszym regionie są ludzie, którzy walczą o swe prawa i o wartość praw człowieka" - dodała.

"Przyjmuję tę nagrodę w imieniu tych wszystkich setek ludzi, którzy już odeszli i całe życie spędzili walcząc o coś, co nazywali godnością. Setki ludzi, z którymi pracowałam (...), mówili, że godność jest dużo ważniejsza dla nas niż zarabianie. Jeśli nie mamy godności, nie dbamy o pieniądze, które dostajemy" - mówiła. Jak dodała, w swojej pracy zdała sobie sprawę, że "nie ma to tylko wymiaru teoretycznego, ale i praktyczny; to element ducha, to część poczucia własnej godności".

Pakistanka wyraziła nadzieję, że "wszyscy będziemy mieć odwagę, żeby walczyć z uciskiem i siłami ekstremistycznymi, które niejednokrotnie wpędzały świat w konflikty, a ludzi w niedolę i cierpienie".

Nagroda "Pro Dignitate Humana" (Na rzecz godności ludzkiej) przyznawana jest za poświęcenie i bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz za niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowania godności ludzkiej.

Nagroda została ustanowiona przez ministra spraw zagranicznych w 2011 r. Pierwszym laureatem został białoruski opozycjonista i obrońca praw człowieka Aleksander Bialacki. W ubiegłym roku uhonorowana nią została także niezależna organizacja "Memoriał" zajmująca się dokumentacją komunistycznych represji oraz ochroną praw człowieka w Rosji i krajach byłego ZSRR.

Jahangir (ur. 1952 r. w Lahaur) jest czołową pakistańską prawniczką, adwokatką Sądu Najwyższego Pakistanu, przewodniczącą Stowarzyszenia Prawników Sądu Najwyższego Pakistanu. Pracuje na rzecz zapobiegania prześladowaniom mniejszości religijnych, kobiet i wyzysku dzieci w Pakistanie i na świecie.

Od sierpnia 2004 r. do lipca 2010 r. była specjalną pełnomocniczką ONZ ds. wolności religii i przekonań. (PAP)

cyk/ mok/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz