Notowania

malala yousafzai
06.09.2013 20:35

Pakistańska nastolatka odebrała nagrodę pokojową

Walcząca o prawa dzieci do edukacji 16-letnia Pakistanka Malala Yousafzai, która przeżyła atak talibów w październiku 2012 roku, odebrała w piątek Międzynarodową Nagrodę Pokojową Dzieci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ISPR)

Walcząca o prawa dzieci do edukacji 16-letnia Pakistanka Malala Yousafzai, która przeżyła atak talibów w październiku 2012 roku, odebrała w piątek Międzynarodową Nagrodę Pokojową Dzieci - poinformowała fundacja KidsRights, przyznająca nagrodę.

Malala została wybrana dzięki _ talentowi i odwadze, ponieważ dziewczyna ryzykowała życiem w walce o dostęp do edukacji dla dziewcząt z całego świata _ - wyjaśniła w uzasadnieniu fundacja.

Odbierając nagrodę, Malala podkreśliła, że w jej ojczyźnie _ talibowie używają terroru, żeby uniemożliwić dziewczętom chodzenia do szkoły _. _ - Ja byłam tylko jednym z celów ich przemocy. Jest dużo innych, których imion nie znamy. To dla nich powinniśmy kontynuować naszą pracę, żeby móc zagwarantować wszystkim dzieciom na świecie możliwość uczęszczania do szkoły _ - powiedziała.

Uroczystość wręczania nagrody odbyła się w obecności holenderskiego premiera Marka Ruttego w Pałacu Pokoju w Hadze. Pakistanka odebrała ją z rąk jemeńskiej dziennikarki, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Tawakkul Karman, która nazwała nastolatkę _ swoją bohaterką . - Stałaś się niewyczerpalnym źródłem natchnienia milionów dziewcząt _ - powiedziała Karman.

Malala zasłynęła jako autorka bloga prowadzonego dla BBC, w którym krytycznie wypowiadała się o próbie talibów ustanowienia szariatu w miejscowości Swat, gdzie mieszkała. Domagała się również prawa kobiet do oświaty, ponieważ talibowie nie uznają edukacji dziewcząt. W październiku zeszłego roku Malala została zaatakowana przez talibów z drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację.

Międzynarodowa Nagroda Pokojowa Dzieci jest przyznawana przez holenderską fundację KidsRights od 2005 roku _ wyjątkowemu dziecku, którego odwaga lub inne niezwykłe działania wywarły wpływ na problemy, z którymi borykają się dzieci na całym świecie _. Laureat jest wybierany przez niezależnych ekspertów z całego świata.

Czytaj więcej w Money.pl
Grozili, że ich zabiją. Amerykanie się wycofują Powodem ewakuacji były groźby pod adresem amerykańskiej placówki.
Już 38 zabitych na pogrzebie policjanta Ataku dokonał zamachowiec samobójca. Około 50 osób zostało rannych.
Zamach na ministra. Bomba w motocyklu Samochód ministra Javeda Naghori zaparkowany był w pobliżu boiska piłkarskiego, gdzie odbywał się mecz. Bomba, która była ukryta w motocyklu, eksplodowała po meczu, kiedy oficjel opuszczał imprezę.
Tagi: malala yousafzai, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz