Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakistańska nastolatka raniona przez talibów odebrała nagrodę pokojową

0
Podziel się

Walcząca o prawa dzieci do edukacji 16-letnia Pakistanka Malala Yousafzai,
która przeżyła atak talibów w październiku 2012 r., odebrała w piątek Międzynarodową Nagrodę
Pokojową Dzieci - poinformowała fundacja KidsRights, przyznająca nagrodę.

bEqBZSet

Walcząca o prawa dzieci do edukacji 16-letnia Pakistanka Malala Yousafzai, która przeżyła atak talibów w październiku 2012 r., odebrała w piątek Międzynarodową Nagrodę Pokojową Dzieci - poinformowała fundacja KidsRights, przyznająca nagrodę.

Malala została wybrana dzięki "talentowi i odwadze, ponieważ dziewczyna ryzykowała życiem w walce o dostęp do edukacji dla dziewcząt z całego świata" - wyjaśniła w uzasadnieniu fundacja.

Odbierając nagrodę, Malala podkreśliła, że w jej ojczyźnie "talibowie używają terroru, żeby uniemożliwić dziewczętom chodzenia do szkoły". "Ja byłam tylko jednym z celów ich przemocy. Jest dużo innych, których imion nie znamy. To dla nich powinniśmy kontynuować naszą pracę, żeby móc zagwarantować wszystkim dzieciom na świecie możliwość uczęszczania do szkoły" - powiedziała.

bEqBZSev

Uroczystość wręczania nagrody odbyła się w obecności holenderskiego premiera Marka Ruttego w Pałacu Pokoju w Hadze. Pakistanka odebrała ją z rąk jemeńskiej dziennikarki, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Tawakkul Karman, która nazwała nastolatkę "swoją bohaterką".

"Stałaś się niewyczerpalnym źródłem natchnienia milionów dziewcząt" - powiedziała Karman.

Malala zasłynęła jako autorka bloga prowadzonego dla BBC, w którym krytycznie wypowiadała się o próbie talibów ustanowienia szariatu w miejscowości Swat, gdzie mieszkała. Domagała się również prawa kobiet do oświaty, ponieważ talibowie nie uznają edukacji dziewcząt. W październiku zeszłego roku Malala została zaatakowana przez talibów z drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację.

Międzynarodowa Nagroda Pokojowa Dzieci jest przyznawana przez holenderską fundację KidsRights od 2005 roku "wyjątkowemu dziecku, którego odwaga lub inne niezwykłe działania wywarły wpływ na problemy, z którymi borykają się dzieci na całym świecie". Laureat jest wybierany przez niezależnych ekspertów z całego świata.(PAP)

bEqBZSeB

aze/ kar/

bEqBZSeW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)