Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pakistańska policja wnioskuje o odznaczenie 15-letniego bohatera

0
Podziel się:

Policja w północno-zachodniej części Pakistanu złożyła wniosek do
władz o przyznanie odznaczenia 15-letniemu Aitzazowi Hassanowi, który w poniedziałek powstrzymał
zamachowca samobójcę przed atakiem na szkołę. Swą odwagę przypłacił życiem.

bEEgdpGZ

Policja w północno-zachodniej części Pakistanu złożyła wniosek do władz o przyznanie odznaczenia 15-letniemu Aitzazowi Hassanowi, który w poniedziałek powstrzymał zamachowca samobójcę przed atakiem na szkołę. Swą odwagę przypłacił życiem.

Do zajścia doszło przed jedną z placówek edukacyjnych w prowincji Chajber Pachtunchwa graniczącej z Afganistanem. Zamachowiec samobójca próbował zdetonować materiały wybuchowe na terenie szkoły, która w tamtym czasie była pełna uczniów. Zamach udaremnił 15-letni Hassan, który powstrzymał terrorystę w bramie prowadzącej do budynku. Eksplozja zabiła zamachowca, natomiast młody bohater, z poważnymi ranami, został przetransportowany do lokalnego szpitala, gdzie wkrótce zmarł. Poza nimi nikt nie zginął, ani nie odniósł ran.

"Zamachowiec samobójca próbował wejść na teren szkoły, gdzie przebywały setki uczniów. Aitzaz Hassan poświęcił życie i dzielnie powstrzymał napastnika" - napisała lokalna policja w oświadczeniu opublikowanym w czwartek wieczorem, w którym uzasadniano wniosek o odznaczeniu 15-latka.

bEEgdpHb

Ojciec chłopca w czwartkowej rozmowie z agencją AFP podkreślał, że nie czuje smutku po śmierci syna, a dumę.

"Wielu ludzi przychodzi mnie zobaczyć, ale w momencie, w którym próbują wyrazić sympatię mówię im, aby lepiej mi pogratulowali, że mój syn został męczennikiem" - powiedział zaznaczając jednocześnie, że byłby jeszcze bardziej szczęśliwy, gdyby podobny los spotkał jego drugiego potomka.

Odwaga Hassana odbiła się szerokim echem w całym Pakistanie. Poświęcono mu liczne komentarze w internecie i na portalach społecznościowych. Najstarsza angielskojęzyczna gazeta w kraju "Dawn" zadedykowała mu komentarz redakcyjny, w którym podkreślono jego odwagę i sugerowano, że jego czyn powinien stać się przykładem dla innych.(PAP)

lm/ ro/

bEEgdpHh

int.

bEEgdpHC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)