Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pałac Bobrowskich w Andrychowie może wrócić do dawnych właścicieli

0
Podziel się:

Klasycystyczny pałac w Andrychowie, który wzniosła rodzina Bobrowskich,
może wrócić do poprzednich właścicieli. Wojewoda małopolski Stanisław Kracik zadecydował, że
zabytek nie mógł zostać przejęty przez państwo na podstawie dekretu PKWN o reformie rolnej.

Klasycystyczny pałac w Andrychowie, który wzniosła rodzina Bobrowskich, może wrócić do poprzednich właścicieli. Wojewoda małopolski Stanisław Kracik zadecydował, że zabytek nie mógł zostać przejęty przez państwo na podstawie dekretu PKWN o reformie rolnej.

"Wojewoda ustalił, że pałac pełnił funkcję mieszkaniową. Służył potrzebom współwłaścicieli i ich rodzin do wiosny 1940 roku, kiedy to został zajęty przez niemieckich okupantów. Nie pełnił natomiast funkcji gospodarczej i nie był związany z produkcją rolną, więc nie powinien był podlegać reformie rolnej" - poinformowała w czwartek rzecznik wojewody Joanna Sieradzka.

Od decyzji wojewody przysługuje odwołanie do ministra rolnictwa.

Pałac należy obecnie do samorządu Andrychowa. Asystentka burmistrza miasta Agnieszka Gierszewska powiedziała, że do magistratu decyzja na razie nie dotarła. "Jeżeli otrzymamy decyzję, skonsultujemy z prawnikami i wydamy oficjalne oświadczenie" - powiedziała.

Klasycystyczny pałac w Andrychowie wybudowany został przez rodzinę Bobrowskich w XIX wieku. Powstał na bazie starszej budowli wzniesionej przez Ankwiczów, którzy w XIX wieku sprzedali Andrychów Bobrowskim. Państwo komunistyczne przejęło pałac na mocy dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 roku o przeprowadzeniu reformy rolnej.

Parterowa, murowana rezydencja powstała na planie podkowy. Pałac otoczony był parkiem. Obecnie mieści się w nim między innymi Izba Regionalna, galeria oraz siedziba Towarzystwa Miłośników Andrychowa.

Sieradzka powiedziała, że wydanie decyzji ułatwiło rozdzielenie na początku 2011 roku sprawy pałacu od pozostałych, dotyczących otaczających go działek. "Zebrany materiał dowodowy w stosunku do pałacu pozwalał na szybkie wydanie decyzji. W stosunku do pozostałych działek położonych w granicach administracyjnych miasta Andrychów prowadzone jest odrębne postępowanie" - wyjaśniła

Małopolski Urząd Wojewódzki prowadzi aktualnie około 70 postępowań, w których badana jest legalność przejęcia majątków ziemskich na cele dekretu o reformie rolnej. (PAP)

szf/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)