Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Palestyna w ONZ. W listopadzie kolejny wniosek

0
Podziel się:

Prezydent Mahmud Abbas potwierdził, że planuje w listopadzie wystąpić do ONZ o status państwa nieczłonkowskiego dla Autonomii Palestyńskiej.

Palestyna w ONZ. W listopadzie kolejny wniosek
(wikimedia.org)

Prezydent Mahmud Abbas potwierdził, że planuje w listopadzie wystąpić do ONZ o status _ państwa nieczłonkowskiego _ dla Autonomii Palestyńskiej. Wyraził nadzieję, że dzięki ekshumacji będzie można ustalić przyczynę śmierci jego poprzednika Jasera Arafata.

_ - Pójdziemy do ONZ w listopadzie 2012 r., a nie w 2013 ani w 2014 _ roku - powiedział Abbas, ucinając spekulacje na ten temat w przemówieniu wygłoszonym w Ramallah z okazji ósmej rocznicy śmierci Arafata, historycznego przywódcy Palestyńczyków.

_ Histeryczna reakcja Izraela na składanie przez nas wniosku do ONZ jest podyktowana jego pragnieniem dalszej okupacji i jesteśmy poddawani presji z wielu stron, aby zrezygnować z tego uprawnionego żądania. Ale my się nie poddamy _ - zapewnił.

_ - To jedyny sposób, aby poradzić sobie z kolonizacją i ratować rozwiązanie dwupaństwowe _ - dodał. Sekretarz generalny Ligi Arabskiej Nabil el-Arabi, obecny na uroczystości rocznicowej, wezwał do poparcia tej _ ważnej akcji potwierdzenia praw Palestyńczyków do ich ziemi _.

Palestyński przedstawiciel przy ONZ przedstawił w czwartek projekt rezolucji, która _ potwierdza prawo narodu palestyńskiego do samostanowienia _ na podstawie granic sprzed wojny 1967 roku i prosi Zgromadzenie Ogólne, w którym wystarcza zwykła większość głosów, o przyznanie Palestynie statusu _ państwa nieczłonkowskiego _. Dokument ten podkreśla również _ pilną potrzebę podjęcia i przyspieszenia negocjacji _ pokojowych zablokowanych od września 2010 roku.

Izrael nie kryje, że sprzeciwi się przyjęciu palestyńskiego wniosku. Prasa izraelska wspomina o zamrożeniu dochodów Autonomii z podatków pobieranych przez Izrael i zmniejszeniu liczby pozwoleń na pracę dla Palestyńczyków.

Według opublikowanego w niedzielę sondażu z tego miesiąca 48 proc. Palestyńczyków uważa, że złożenie wniosku w ONZ będzie dla nich korzystne, podczas gdy przeciwnego zdania jest 12,2 proc.

Na rocznicowej uroczystości Abbas publicznie opowiedział się za ekshumacją szczątków Arafata, aby wyjaśnić przyczyny jego _ tajemniczej śmierci . Ujawnił przy tym kontakty z Rosją w związku z tą sprawą. - Jesteśmy obecnie w kontakcie ze śledczymi francuskimi, ekspertami szwajcarskimi, jak również z rządem rosyjskim w sprawie otwarcia mauzoleum prezydenta Jasera Arafata _ - powiedział Abbas.

Przeciwny ekshumacji jest krewny Arafata i przewodniczący fundacji jego imienia, Nasser al-Kidwa, który w sobotę ponownie nazwał ją _ obrzydliwym pomysłem _, dla którego nie ma _ żadnego usprawiedliwienia, ponieważ prawda jest znana _. Kidwa od lat dobitnie daje wyraz przekonaniu, że Arafata otruto na zlecenia Izraela. _ To co potwierdziło nasze przekonaiie, to niedawne odrycie śladów radioaktywnego polonu na jego ubraniu _ - wyjaśnił.

Ekshumacja szczątków Arafata, zmarłego w listopadzie 2004 roku, odbędzie się 26 listopada. Do ekipy szwajcarskich specjalistów mają dołączyć francuscy śledczy. Oba zespoły będą równolegle badać przyczyny śmierci Arafata. Według anonimowych źródeł oficjalnych Abbas zwrócił się o przysłanie rosyjskich śledczych i ekspertów w zeszłym tygodniu na spotkaniu z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

Planowana ekshumacja jest następstwem domysłów, że przyczyną śmierci Arafata był radioaktywny polon 210. Przeprowadzone w laboratorium w Lozannie badania ubrań, które Arafat nosił przed śmiercią, wykazały podwyższoną zawartość radioaktywnej substancji, nie pozwalają jednak na wydanie ostatecznej opinii.

W sierpniu władze Autonomii Palestyńskiej zwróciły się do specjalistów z Lozanny, by zbadali szczątki Arafata; wcześniej zgodę na to wyraziła wdowa po zmarłym Suha Arafat. Arafat, legendarny przywódca Organizacji Wyzwolenia Palestyny, a w latach 1996-2004 prezydent Autonomii Palestyńskiej, zmarł po długiej chorobie we francuskim szpitalu wojskowym w Clamart. Pochowano go w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu. Już wtedy pojawiły się spekulacje, że podano mu truciznę. Przyczyna śmierci pozostała niewyjaśniona. Zatrucia radioaktywną substancją nie brano wówczas pod uwagę.

Czytaj więcej w Money.pl
Oskarżył Izrael o czystki etniczne Mahmud Abbas: _ Izrael zniszczył 5 tysięcy palestyńskich domów i pozbawił dachu nad głową 7 tysięcy Palestyńczyków _.
To śledztwo ONZ bardzo irytuje Izrael Rada Praw Człowieka ONZ: Kolonizacja stawia pod znakiem zapytania powołanie państwa palestyńskiego.
Żydzi uparci, dalej będą tam kolonizować Ich zdaniem sprawa osiedli nie może być warunkiem wstępnym rozmów pokojowych
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)