Notowania

palestyna
25.09.2011 16:05

Palestyńczycy witają Abbasa. Jak bohatera

- Zaczyna się palestyńska wiosna - powiedział wiwatującemu tłumowi palestyński prezydent Mahmud Abbas, który wrócił z Nowego Jorku po złożeniu tam wniosku o przyjęcie Palestyny do ONZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

_ - Zaczyna się palestyńska wiosna _ - powiedział wiwatującemu tłumowi palestyński prezydent *Mahmud Abbas, który wrócił z Nowego Jorku po złożeniu tam wniosku o przyjęcie Palestyny do ONZ.* **

W Ramalli na Zachodnim Brzegu Jordanu witały Abbasa tysiące ludzi, trzymając jego portrety i wymachując narodowymi flagami. Wielu Palestyńczyków wyraża swój podziw i entuzjazm dla lidera, który nie ugiął się ani pod presją Izraela, ani Stanów Zjednoczonych, zgłaszając wbrew ich stanowisku wniosek o członkostwo Palestyny w ONZ.

_ - Powiedzieliśmy światu, że dziś mamy do czynienia nie tylko z arabską wiosną, ale i z wiosną palestyńską. Wiosną walki bez przemocy, która osiągnie swój cel _ - zapewnił Abbas. Jak powiedział, tym celem jest utworzenie niepodległej Palestyny ze stolicą w Jerozolimie.

_ - Podnieście głowy z dumą, jesteście Palestyńczykami! _ - zaapelował prezydent Autonomii Palestyńskiej po powrocie do Ramalli, gdzie złożył wieniec na grobie legendarnego przywódcy Jasera Arafata.

Abbas już wczoraj był w Ammanie, stolicy Jordanii, skąd dziś przyjechał do Ramalli. W głównym mieście Autonomii Palestyńskiej nie ma międzynarodowego lotniska, a palestyńskie delegacje nie korzystają z izraelskiego portu lotniczego im. Ben Guriona pod Tel Awiwem.

_ - Cały wolny świat z najwyższym szacunkiem zaakceptował waszą historię, wasze aspiracje i nadzieje _ - oświadczył po powrocie Abbas, nawiązując do swojego, przerywanego kilkakrotnie owacjami, wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, podczas którego uzasadniał złożony tego samego dnia wniosek o przyjęcie Palestyny do ONZ. Ma on zostać rozpatrzony przez Radę Bezpieczeństwa.

Według Abbasa, walka o niepodległą Palestynę może jeszcze potrwać długo. Zapewnił, że będzie się toczyć za pomocą pokojowych protestów i negocjacji, ale powtórzył, że rokowania nie mogą zostać wznowione dopóty, dopóki Izrael kontynuuje budowę osiedli żydowskich na spornych terytoriach.

Mimo to, jeszcze dziś kierownictwo Autonomii Palestyńskiej ma rozpatrzyć najnowszy plan pokojowy kwartetu bliskowschodniego(ONZ, UE, USA, Rosja). W sobotę palestyńscy liderzy, w tym Abbas, krytykowali tę inicjatywę, twierdząc, że nie uwzględnia podstawowych warunków strony palestyńskiej, dotyczących granic przyszłego państwa oraz zamrożenia żydowskiej kolonizacji.

Palestyńscy i izraelscy komentatorzy podkreślają, że Abbas dotąd był uznawany raczej za dość bezbarwnego urzędnika, niż za charyzmatycznego przywódcę, ale teraz, kiedy wygłosił _ przemówienie w stylu Arafata _, wyrósł na bohatera nie tylko palestyńskiej, ale i arabskiej ulicy. Jego wystąpienie w Nowym Jorku transmitowało na żywo wiele arabskich stacji telewizyjnych.

Czytaj więcej o Palestynie i jej aspiracjach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t157098.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palestynczycy;zasluguja;na;panstwo;ale;nie;w;ten;sposob,19,0,918035.html) Zasługują na państwo, ale nie w ten sposób W rozmowie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej, Obama potwierdził sprzeciw USA wobec przyjęcia jednostronnie proklamowanego państwa palestyńskiego do ONZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t153684.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lieberman;chce;dialogu;z;palestynczykami,230,0,920038.html) Będę nagocjacje? Izraelski minister na "tak" Izrael powinien przyjąć propozycję wznowienia rozmów z Palestyńczykami bez żadnych warunków wstępnych,.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t157200.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wniosek;palestyny;w;onz;bedzie;panstwo,172,0,919468.html) Historyczny wniosek w ONZ. Nowe państwo? Prezydent Mahmud Abbas wezwał Izrael do pokojowych działań.
Tagi: palestyna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz