Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Palestyńscy chłopi w samoobronie "aresztowali" izraelskich osadników

0
Podziel się:

Izraelska policja bada sprawę grupy mieszkańców nielegalnego izraelskiego
osiedla Esz Kodesz na Zachodnim Brzegu Jordanu, którzy wtargnęli w maskach do sąsiedniej
palestyńskiej wsi Kuszra, ale zostali "aresztowani" przez mieszkańców i zamknięci w pustym budynku.

bEEfpsKZ

Izraelska policja bada sprawę grupy mieszkańców nielegalnego izraelskiego osiedla Esz Kodesz na Zachodnim Brzegu Jordanu, którzy wtargnęli w maskach do sąsiedniej palestyńskiej wsi Kuszra, ale zostali "aresztowani" przez mieszkańców i zamknięci w pustym budynku.

Ewentualna wina siedmiu spośród osadników, którzy zostali uwolnieni z zamknięcia przez wojsko i osadzeni w areszcie domowym, jest przedmiotem śledztwa - poinformował rzecznik izraelskiej policji Micky Rosenfeld.

Według Reutersa, który powołuje się na palestyńskich świadków, ze wzgórz, na których leży żydowskie osiedle, zeszło około 30 osadników, a część zaatakowała kamieniami mieszkańców Kuszry.

bEEfpsLb

Wieś ta leży w pobliżu granicy między Izraelem a Zachodnim Brzegiem.

Palestyński dziennik "Al Kuds" napisał w piątek, że zatrzymanie agresywnych osadników przez palestyńskich chłopów stało się "jedynym tego rodzaju precedensem i przykładem biernego oporu".

Mieszkańcy wsi Kuszra, którzy byli w ostatnich miesiącach celem licznych napaści i sabotażu ze strony (izraelskich) osadników, "działali w samoobronie" - oświadczył rzecznik administracji palestyńskiej Ihab Bseiso.

Wyjaśnił on, że do "aresztowania" osadników przez rolników z Kuszry doszło we wtorek.

bEEfpsLh

Jak podała agencja AFP, niektórzy osadnicy zostali pobici. Jednak - zaznaczył Bseiso - mieszkańcy Kuszry "przemyli ich zranienia i dostarczyli im wody", po czym skontaktowali się z miejscowymi władzami. Te zawiadomiły izraelskie wojsko.

Przebieg wydarzeń został sfilmowany przez członków izraelskiej organizacji pozarządowej B'Tselem.

Palestyński rzecznik podkreślił też, że mieszkańcy założonego bez zgody izraelskich władz żydowskiego osiedla Esz Kodesz niejednokrotnie zachowywali się agresywnie i podejmowali próby niszczenia zasiewów palestyńskich rolników.

Zaapelował on do wspólnoty międzynarodowej o "interwencję w celu zapewnienia Palestyńczykom ochrony w obliczu przemocy".

bEEfpsLi

Konflikt między izraelskimi osadnikami z Esz Kodesz a palestyńską wsią Kuszra miał w czwartek dalszy ciąg. Jak podała w piątek rozgłośnia radiowa armii izraelskiej, policja aresztowała w czwartek trzech mężczyzn z kanistrami benzyny, którzy zamierzali podpalić dom urzędnika państwowego mieszkającego w pewnym kibucu na Zachodnim Brzegu. Urzędnik ten wręczył wcześniej mieszkańcom nielegalnego żydowskiego osiedla Esz Kodesz nakaz jego wyburzenia.

Zatrzymani mieli ze sobą plakaty potępiające działania izraelskich władz.

W legalnych osiedlach na Zachodnim Brzegu Jordanu mieszka ok. 350 000 żydowskich osadników. Wszystkie te osiedla w świetle prawa międzynarodowego są nielegalne, a niektóre, założone bez zgody władz Izraela, również nielegalne w świetle prawa izraelskiego.

Izrael zapowiedział w piątek budowę 1400 mieszkań w osiedlach żydowskich na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej, czyli na okupowanych terenach, na których Palestyńczycy pragną utworzyć swe państwo. (PAP)

bEEfpsLj

ik/ mc/

15437205 215453891 154480020

bEEfpsLC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)