Notowania

wiadomości
15.03.2012 13:13

Palestyńska więźniarka głoduje od miesiąca

Palestynka przetrzymywana w izraelskim więzieniu Hana Szalabi prowadzi od 29 dni strajk głodowy przeciwko osadzeniu w areszcie administracyjnym. W środę wieczorem władze więzienne zdecydowały, że nie będzie karmiona siłą.

Podziel się
Dodaj komentarz

Palestynka przetrzymywana w izraelskim więzieniu Hana Szalabi prowadzi od 29 dni strajk głodowy przeciwko osadzeniu w areszcie administracyjnym. W środę wieczorem władze więzienne zdecydowały, że nie będzie karmiona siłą.

Medyczny Komitet ds. Etyki zebrał się w środę w reakcji na pogarszający się stan zdrowia głodującej Palestynki i postanowił nie interweniować.

"U Hany Szalabi widać oznaki atrofii mięśni i ogólnego wyniszczenia organizmu. Przy takim osłabieniu, wiele scenariuszy jest możliwych - od ostrej niewydolności serca, zaniku mięśni, po niewydolność wielonarządową" - powiedziała PAP dyrektorka wydziału więźniów izraelskiej organizacji pozarządowej Lekarze na rzecz Praw Człowieka Anat Litwin.

Hana Szalabi, 28-letnia członkini radykalnego ugrupowania Islamski Dżihad, spędziła ponad 2 lata w izraelskim areszcie administracyjnym; została zwolniona w październiku 2011 roku w ramach wymiany palestyńskich więźniów za izraelskiego żołnierza Gilada Szalita. Cztery miesiące później, 16 lutego br., została ponownie aresztowana w swoim domu, w wiosce położonej w pobliżu Dżeninu na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Szalabi rozpoczęła strajk głodowy zaraz po zatrzymaniu, podając jako powód brutalne i poniżające traktowanie przez żołnierzy oraz osadzenie w areszcie administracyjnym bez szansy na proces.

Zgodnie z izraelskim prawem wojskowym obowiązującym na Zachodnim Brzegu, osoba w areszcie administracyjnym nie prawa do procesu sądowego ani do zapoznania się z zarzutami i dowodami. Jeśli lokalny dowódca wojskowy uzna, że podejrzana osoba stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, może ona zostać zatrzymana na sześć miesięcy. Po tym okresie sąd wojskowy decyduje, czy przedłużyć areszt o kolejne pół roku.

W izraelskich więzieniach znajduje się obecnie około 309 Palestyńczyków, wobec których zastosowano areszt administracyjny. Litwin powiedziała PAP, że wg izraelskich służb więziennych już 23 aresztowanych Palestyńczyków prowadzi strajk głodowy.

Na Zachodnim Brzegu i w Gazie odbyło się wiele akcji solidarnościowych z Szalabi, a w Dniu Kobiet przez Gazę przeszedł kilkusetosobowy marsz poświęcony głodującej więźniarce. Rodzice Szalabi też ogłosili strajk głodowy w geście solidarności z córką.

Z Jerozolimy Ala Qandil (PAP)

aqa/ az/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz