Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Palikot: Bezpieczeństwo Polski zależy od silnej Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Bezpieczeństwo Polski zależy od silnej i zintegrowanej Unii Europejskiej -
uważa przewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot, który w czwartek wraz z kandydatką do PE Barbarą
Nowacką (Europa Plus Twój Ruch) rozpoczął cykl spotkań z wyborcami w powiatach w Lubelskiem.

Bezpieczeństwo Polski zależy od silnej i zintegrowanej Unii Europejskiej - uważa przewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot, który w czwartek wraz z kandydatką do PE Barbarą Nowacką (Europa Plus Twój Ruch) rozpoczął cykl spotkań z wyborcami w powiatach w Lubelskiem.

Według Palikota zachowanie Rosji wobec Ukrainy pokazuje, że głębsza integracja Unii Europejskiej, wprowadzenie euro w naszym kraju będzie "bardziej skutecznie chroniło Polskę przed napaścią Putina niż tarcze rakietowe i wydatki na wojsko".

"To, co dzieje się na Ukrainie, co zrobiła Rosja Putina łamiąc integralność Ukrainy i dopuszczając się aktu agresji wobec tego państwa oraz opieszałość Zachodu w reakcjach, nieprzygotowanie ani NATO, ani UE na prawdziwe sankcje wobec Putina - który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że Europa nie jest gotowa na prawdziwe starcie z nim - pokazuje w jak bardzo dużym stopniu bezpieczeństwo Polski zależy od tego, jak silna będzie Unia Europejska i jak głęboko zintegrowana" - powiedział Palikot na konferencji prasowej w Lublinie.

Palikot podkreślił, że choć Polska jest w Unii Europejskiej od blisko 10 lat i odniosła ogromny sukces gospodarczy, to Polacy zarabiają ponad dwa razy mniej niż przeciętny Europejczyk. "Poza Rumunami i Bułgarią jesteśmy najgorzej zarabiającymi Europejczykami" - powiedział.

Przypomniał, że polskie rolnictwo wyeksportowało w zeszłym roku towary za 11 mld euro, ale jego zdaniem "sprzedajemy tanio i sprzedajemy produkty nieprzerobione".

Zdaniem Palikota pieniądze z Unii Europejskiej powinny być kierowane na budowanie przemysłu, szczególnie w dziedzinie przetwórstwa rolno-spożywczego, a także w obróbce drewna, informatyce, biotechnologii, co może przyczynić się do powstania 700-800 tys. miejsc pracy.

"Jeśli w każdym powiecie nie powstaną przetwórnie rolno-spożywcze, jak prasy do jabłek, fabryki cydru, fabryki kosmetyków z owoców i warzyw, jeśli tego całego przemysłu nie uruchomimy w tej najbliższej dekadzie i będziemy dalej sprzedawali tak tanio, to ludzie będą nadal mało zarabiali" - powiedział.

Palikot uważa, że należy zainwestować w wizerunek Polski jako kraju wysokich technologii, bo - jak tłumaczył - "wizerunek jest często 20-30-procentowym komponentem wielkości marży, którą zarabia dany kraj" np. włoska oliwa jest droższa niż grecka czy hiszpańska, bo jest włoska, a kosmetyki francuskie są droższe niż inne, bo są francuskie.

"Jeżeli słyszę, że my chcemy przeznaczyć w tym roku na promocję naszego kraju 8 mln zł, a 6 mln daliśmy na Świątynię Opatrzności Bożej, to ja się pytam: czy ci ludzie, którzy nami rządzą poszaleli? Jak my możemy zbudować za 8 mln zł wizerunek państwa nowoczesnego i wypromować polską kulturę? A bez tego nie będziemy mieli wielkich zarobków na polskich dżemach, konfiturach, jabłkach, alkoholu, kosmetykach i wszystkim, co jesteśmy w stanie wyprodukować z naszych surowców" - mówił.

Palikot wraz z liderką listy kandydatów komitetu Europa Plus Twój Ruch do Parlamentu Europejskiego w Lubelskiem Barbarą Nowacką zainaugurowali w czwartek cykl spotkań z wyborcami we wszystkich powiatach województwa. Nowacka zapowiedziała, że będzie zbierać podpisy poparcia i przekonywać do udziału w głosowaniu.

"Zauważyliśmy, że jeszcze nie wszyscy wiedzą, że zbliżają się te wybory, że ludzie nie bardzo chcą angażować się w politykę, co jest smutnym potwierdzeniem tezy, że ludzie odwrócili się od polityki i że wybory europejskie nie wydają im się ważne. Chcemy przekonywać podczas tych spotkań, że warto iść na te wybory i że najważniejsze rzeczy, jakie się decydują na rzecz państwa, są również w Parlamencie Europejskim" - powiedziała.

Barbara Nowacka (córka Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej) jest kanclerzem w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. W latach 1999 -2005 była wiceprzewodniczącą do spraw międzynarodowych Federacji Młodych Unii Pracy. Od 2005 r. jest aktywna w polityce europejskiej - jest członkinią m.in. "Coordinating Team" w Partii Europejskich Socjalistów (PES), organizacji młodzieżowej Partii Europejskich Socjalistów, współzałożycielką organizacji Młodzi Socjaliści.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 25 maja; wybierzemy 51 europosłów. (PAP)

ren/ as/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)