Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Palikot chce sprawdzić, czy Macierewicz może być odpowiedzialny śmierci agentów WSI

0
Podziel się:

Janusz Palikot powiedział, że zwrócił się do wiceprzewodniczącego sejmowej
komisji ds. służb specjalnych Artura Dębskiego (RP) o wyjaśnienie, czy Antoni Macierewicz może być
odpowiedzialny za śmierć i uwięzienie agentów Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy zostali
wymienieni w jego raporcie.

bEsvbpuJ

Janusz Palikot powiedział, że zwrócił się do wiceprzewodniczącego sejmowej komisji ds. służb specjalnych Artura Dębskiego (RP) o wyjaśnienie, czy Antoni Macierewicz może być odpowiedzialny za śmierć i uwięzienie agentów Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy zostali wymienieni w jego raporcie.

"Sprawa jest bardzo poważna, dotyczy kilkunastu osób, jak informują media niepolskie z obszarów dawnego Związku Radzieckiego, gdzie ci agenci zostali przechwyceni i albo zginęli albo trafili do różnego rodzaju więzień" - powiedział Palikot na konferencji prasowej w niedzielę w Lublinie.

Palikot zaznaczył, że zainicjował wyjaśnienie tej kwestii, ponieważ Macierewicz "pojawił się jako kandydat na ważną twarz w rządzie Jarosława Kaczyńskiego". Dodał, że poprosił Dębskiego o podjęcie wszystkich działań i czynności możliwych w ramach sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Wkrótce podjęta ma być decyzja, czy sprawa zostanie skierowana do prokuratury.

bEsvbpuL

"Artur Dębski podjął te działania. W najbliższym czasie materiały, które mogą być ujawnione, zostaną ujawnione i podjęta zostanie decyzja czy kierujemy sprawę do prokuratury, zawiadamiającą o możliwości popełnienia - umyślnego czy nieumyślnego, to będzie zależało od tych informacji - zabójstw przez Antoniego Macierewicza w stosunku do osób pracujących na rzecz polskiego państwa w wywiadzie lub kontrwywiadzie" - powiedział Palikot.

Palikot dodał, że część materiałów już napłynęła i trwa ich przegląd, inne mają napłynąć w najbliższym czasie. "Z tego się rysuje obraz czarny dla Antoniego Macierewicza, zdaniem Dębskiego, bo ja sam tych materiałów nie znam, nie widziałem i nie mogę ich widzieć" - zaznaczył Palikot.

Dodał, że jeśli Dębski "utwierdzi się w tym przekonaniu", to on będzie go namawiał do złożenia doniesienia do prokuratury.

"Nie ulega wątpliwości - dzisiaj to mogę powiedzieć - że opublikowanie listy tych nazwisk agentów Wojskowych Służb Informacyjnych naraziło tych ludzi na szykany. Czy są wystarczają powody by powiązać te szykany, czasem śmierć, z tym raportem, co do czasów, miejsc czy okoliczności, to zdecyduje później prokuratura czy sąd" - powiedział Palikot. (PAP)

bEsvbpuR

(planujemy kontynuację)

kop/ ura/

bEsvbpvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)