Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Palikot: głębsza integracja w UE i skok technologiczny - zadania Polski

0
Podziel się

#
dochodzi inf. z konferencji w Kielcach
#

bEgWXZjF

# dochodzi inf. z konferencji w Kielcach #

07.03. Radom (PAP) - Głębsza integracja europejska, skok technologiczny, wyższe zarobki Polaków, wprowadzenie euro - to najważniejsze według lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota wyzwania, które stoją przed Polską w najbliższych latach.

Palikot odwiedził w piątek Radom i Kielce w ramach kampanii przed wyborami do PE. "Nasz program jest bardzo proeuropejski. Oczekujemy głębszej integracji europejskiej, wprowadzenia wspólnej polityki energetycznej, wspólnej armii europejskiej i szeregu innych rozwiązań, które spowodowałyby, że Europa będzie lepiej niż to widzimy ostatnio działać - skuteczniej, szybciej, bardziej zdecydowanie i bardziej jednolicie" - mówił Palikot w Radomiu.

bEgWXZjH

Zdaniem lidera Twojego Ruchu w związku z zagrożeniem rosyjskim, Europa powinna przyspieszyć zmiany. "Paradoksalnie to ogromna szansa dla polityków proeuropejskich, żeby z tego kryzysu, który wywołała Rosja, wyjść z inicjatywą pewnych zmian w samej UE" - przekonywał.

Palikot zapowiedział, że najpóźniej za dwa tygodnie Twój Ruch złoży projekt zmian w konstytucji, umożliwiających wprowadzenie euro i rozpoczęcie w trybie natychmiastowym - ze względu "na zagrożenie rosyjskie i agresywną politykę Putina" - procedur związanych z wprowadzeniem w Polsce euro. "Euro to jest dla nas rozwiązanie militarne, polityczne, a dopiero po trzecie ekonomiczne" - przekonywał.

Podkreślał, że Polacy nadal zarabiają mniej niż obywatele innych krajów. Według niego, aby się to zmieniło, musi być wprowadzona inna strategia gospodarcza. Wszelkie inwestycje powinny być prowadzone w kilku ważnych dziedzinach; chodzi o przetwórstwo rolno-spożywcze, obróbkę drewna, informatykę, biotechnologię i energię z chemią. Jego zdaniem skok technologiczny może dać 700-800 tys. nowych, dobrze opłacanych miejsc pracy.

Listę komitetu Europa Plus Twój Ruch na Mazowszu otwiera szef Partii Demokratycznej Andrzej Celiński; za nim znalazła się przewodnicząca regionu radomskiego Partii Demokratycznej Krystyna Suszyńska; dalej: poseł TR Paweł Sajak; chemiczka Iwona Wawer; poseł TR Armand Ryfiński; należąca do stowarzyszenia Kongres Kobiet Magdalena Nieckarz; przedsiębiorca Piotr Maciejec; była miss Polski 2003, wspierająca środowisko osób głuchych Katarzyna Galasiewicz; ekonomista i społecznik Grzegorz Wieczorek oraz prawniczka i działaczka organizacji społecznych Aleksandra Słomkowska.

bEgWXZjN

Podczas konferencji prasowej w Kielcach Palikot również przekonywał, że bez wejścia Polski do strefy euro integracja kraju z UE jest niepełna. Zaapelował do premiera Donalda Tuska i parlamentarzystów o natychmiastowe rozpoczęcie procedury wprowadzania wspólnej waluty. "Do kryteriów wymaganych przy wprowadzaniu euro, bardzo niewiele nam brakuje. Jesteśmy w stanie się zmobilizować w ciągu tego roku. Dokonajmy zmiany konstytucji. Wiem, że ta reforma jest trudna, Polacy nie są skłonni poprzeć tych zmian, ale na tym polega polityka" - mówił.

"Nawet 130 miliardów, które polski rząd zamierza wydać na armię, nie dadzą takiego poczucia bezpieczeństwa naszemu krajowi, jaki daje przynależność do strefy euro" - argumentował Palikot. W opinii szefa TR ważna jest również budowa wizerunku Polski - jako kraju nowoczesnego i wysokiej kultury. Palikot uważa, że jeśli Polska będzie miała "wizerunek, taki jak Francja, Włochy", będzie uzyskiwała wyższe ceny za sprzedawane produkty.

Kandydaci na europosłów koalicji EP TR w wyborach do PE rozpoczęli w piątek w woj. świętokrzyskim, zbieranie podpisów pod listą komitetu. "Jedynka" na liście w okręgu obejmującym woj. małopolskie i świętokrzyskie prof. Jan Hartman powiedział dziennikarzom, że kandydaci przyjechali przekonać mieszkańców, że "Europy nie trzeba się bać".

"Polakom wmawia się, że UE jest zagrożeniem dla naszego kraju i narodu, że kultura polska rozpływ się w ogólnej liberalnej mątwie. Nic takiego nie ma miejsca (...) Jesteśmy jedyną partią w Polsce, która nie boi się mówić o Europie jako o +naszym domu+ (...) Nasi kandydaci gwarantują stabilną, kompetentną, proeuropejską robotę" - dodał Hartman.

bEgWXZjO

Poseł Sławomir Kopyciński ("trójka" na liście) tłumaczył, że ugrupowanie chce zmienić myślenie Polaków o PE jako o "miejscu zsyłki, gdzie trafiają politycy, którzy podpadli swoim partyjnym, dyktatorom" i kojarzenie posłów do PE z "lenistwem i nieróbstwem". Kandydaci EP TR odwiedzą w piątek w okręgu także Skarżysko-Kamienną, Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski.

Jak zapowiedział Palikot, w pierwszej fazie kampanii wyborczej w ciągu 10 dni kandydaci EP TR w wyborach do PE odwiedzą 320 powiatów, a po kilku dniowej przerwie, w ciągu trzech tygodni - 2300 gmin. Polityk liczy, że lista koalicji uzyska 15-17 proc. poparcia wyborców.(PAP)

ilp/ ban/ mok/ mow/

bEgWXZki
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)