Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Palikot: Kościół katolicki próbuje zawłaszczyć państwo

0
Podziel się:

Trwa kontrofensywa Kościoła katolickiego w Polsce, polegająca na tym, że chce
on za wszelką cenę zatrzymać swoje wpływy w państwie i podporządkować je interesom Watykanu -
powiedział w sobotę w Kielcach szef Twojego Ruchu, Janusz Palikot.

Trwa kontrofensywa Kościoła katolickiego w Polsce, polegająca na tym, że chce on za wszelką cenę zatrzymać swoje wpływy w państwie i podporządkować je interesom Watykanu - powiedział w sobotę w Kielcach szef Twojego Ruchu, Janusz Palikot.

W stolicy województwa świętokrzyskiego odbyła się ostatnia z 16 debat programowych TR, organizowana pod hasłem "Świeckie państwo".

Palikot, jako jeden z przykładów widocznej - jego zdaniem - "próby zawłaszczania przez Kościół państwa" podał "nieskuteczną i niefrasobliwą próbę ściągnięcia" do kraju z Watykanu abp. Józefa Wesołowskiego. Duchowny, to b. nuncjusz apostolski na Dominikanie, odwołany przez papieża w związku z podejrzeniami o pedofilię.

"Prokuratura zamiast wydać natychmiast Europejski Nakaz Aresztowania czy list gończy, zwróciła się o pomoc prawną, co jest kuriozalnym rozwiązaniem, bo wiadomo że w takich przypadkach każde państwo - także Watykan - podejmie decyzję, iż nie udziela takiej pomocy" - mówił polityk. Watykan już poinformował, że abp Wesołowski jako obywatel Watykanu nie może być poddany ekstradycji.

Zdaniem Palikota ENA pozwoliłby policji na zatrzymanie duchownego - podobnie - przekonywał, jak to się stało z kierowcą podejrzewanym o śmiertelnie potrącenie 13-latka niedaleko Warszawy, którego zatrzymano w czwartek we Francji.

Polityk krytykował też niewyciąganie konsekwencji wobec wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego, który jest autorem książki-wywiadu z ordynariuszem warszawsko-praskim, abp. Henrykiem Hoserem.

W opinii Palikota Kościół katolicki "chroniąc własne wpływy i interesy ekonomiczne, prowadzi próbę narzucenia państwa wyznaniowego, której hasłem marketingowym jest rzekoma ideologia gender".

Z kolei przewodniczący Krajowej Rady Politycznej Twojego Ruchu Jan Hartman podkreślił podczas konferencji prasowej, że państwo ma powinność wobec obywateli, by mogli czuć się bezpiecznie i mogli być równo traktowani - niezależnie od tego czy są ateistami czy wierzącymi. "Bezstronność państwa jest obiecana obywatelom w artykule 25 konstytucji. Niestety państwo traktuje ten artykuł niepoważnie, rozumiejąc go w ten sposób, że zachowuje całkowitą bierność w odniesieniu do przejawów klerykalizmu" - dodał Hartman.

Podczas debaty Hartman mówił, że nie widzi potrzeby tworzenia partii "aktywnie antyreligijnej, wyspecjalizowanej w zwalczaniu religii". "Naszą rolą nie jest tworzenie sporu z religią. Musimy być partią obywatelską, partią konstytucji, która póki jest w opozycji, upomina władze i poucza na czym polega respekt wobec konstytucji, czym jest rozdział Kościoła od państwa, czym jest świeckości i bezstronność, jak starać się wcielać te wartości konstytucyjne i przepisy prawa w życiu publicznym i społecznym" - tłumaczył.

W dyskusji wzięła też udział działaczka feministyczna, przewodnicząca świętokrzyskich struktur Twojego Ruchu Małgorzata Marenin, która wystąpiła do sądu z prywatnym aktem oskarżenia przeciw abp. Józefowi Michalikowi.

Marenin powiedziała dziennikarzom, że złożyła pozew po to, by "uświadamiać ludziom, że ksiądz jest tylko zwykłym człowiekiem, i jak inni obywatele musi być rozliczany ze swoich czynów i słów".

Hierarcha został pozwany za wypowiedź podczas kazania wygłoszonego 16 października we Wrocławiu. W homilii wygłoszonej we wrocławskiej katedrze abp Michalik nawiązał do opisywanych w mediach przypadków pedofilii. Przewodniczący KEP mówił: "Wiele dziś mówi się - i słusznie - o karygodnych nadużyciach dorosłych wobec dzieci. Tego rodzaju zła nie wolno tolerować. Ale nikt nie odważy się pytać o przyczyny, żadna stacja telewizyjna nie walczy z pornografią, promocją fałszywej, egoistycznej miłości między ludźmi. Nikt nie upomina się za dziećmi cierpiącymi przez brak miłości rozwodzących się rodziców, a to są rany bolesne i długotrwałe".

W sobotę odbył się także wojewódzki kongres świętokrzyskiego Twojego Ruchu, podczas którego wybrano zarząd partii w regionie. Przewodniczącym wybrano Włodzimierza Stępnia z ruchu Europa Plus (ugrupowanie w październiku weszło w skład TR). Zdobył 123 głosy, a na kontrkandydatkę Karolina Poniewierską głosowało 47 delegatów.

Zarząd wojewódzki będzie ustalał listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego i sejmiku wojewódzkiego, a zarząd okręgu - któremu od ubiegłego roku szefuje Marenin - listy w wyborach do Sejmu i samorządowych. Dwoista struktura TR w regionie wynika z tego, iż granica okręgu wyborczego pokrywa się terytorialnie z granicą województwa świętokrzyskiego.

Jak zapowiedział Palikot 18 stycznia zostanie wybrana rada główna partii, wówczas też ma być zaprezentowany program ugrupowania, wypracowany podczas regionalnych paneli dyskusyjnych, poświęconych rożnym dziedzinom funkcjonowania państwa. 6 lutego TR ma przedstawić liderów list wyborczych w wyborach do PE.

ban/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)