Notowania

budżet 2013
05.09.2012 17:07

Palikot o Giertychu: Zatruty pies Platformy

Janusz Palikot ocenił, że przygotowane przez rząd założenia przyszłorocznego budżetu wskazują na brak koncepcji walki z zagrożeniami, jakie przynosi kryzys.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan BIELECKI/East News)

Janusz Palikot ocenił,że przygotowane przez rząd założenia przyszłorocznego budżetu wskazują na brak koncepcji walki z zagrożeniami, jakie przynosi kryzys. Polityk uważa, że bezrobocie będzie wyższe od prognozowanych 13 proc.

_ - Nie ulega wątpliwości, że bezrobocie będzie rosło, a ten budżet - i ta władza - nie ma żadnej koncepcji, żeby z tym naprawdę walczyć. To jest tylko budżet dopasowania się do pogarszających się warunków i utrzymania status quo bez jakiejś totalnej zapaści. Ale to jest za mało _ - powiedział Palikot.

Jego zdaniem, zanim za kilka miesięcy założenia do projektu i sam budżet zostaną ostatecznie przyjęte, mogą być jeszcze wiele razy korygowane. Lider Ruchu Palikota prezentując obecne wskaźniki podkreślił, że rząd przyjmuje pewną technikę, służącą oswojeniu opinii publicznej z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną.

_ - Np. prognozując 13-proc. bezrobocie nie chce wywołać prawdopodobnie efektów paniki. Jest w tym pewna mądrość, że daje się parametry bardziej optymistyczne niż krytyczne, a prawdopodobnie później te założenia będą nowelizowane. Rząd najpierw podaje złe, ale nie radykalnie złe wiadomości, żeby opinia publiczna się oswoiła, a potem dołoży, że będzie jeszcze gorzej - gdy teraz przyjmiemy 13 proc., to później łatwiej będzie przyjąć np. 13,5 czy 14 proc. bezrobocia _ - tłumaczył Palikot.

Lider Ruchu ocenił, że w założeniach budżetu nie widać żadnego pomysłu na rosnące bezrobocie, a jedyną koncepcją polityczną rządzącej koalicji jest - jak mówił - _ trwanie i miękkie zarządzenie, a nie prawdziwe zarządzanie _.

Palikot zapowiedział, że jesienią jego partia będzie promować m.in. swoje propozycje makroekonomiczne, skupione w programie pod nazwą _ 50 miliardów plus _. Ma to być odpowiedź na wyzwania wynikające z kryzysu i recesji w Europie. Program postuluje m.in. działania na rzecz radykalnej redukcji długu publicznego w państwach europejskich oraz wprowadzenie euroobligacji jako mechanizmu finansowania - na takich samych zasadach dla różnych państw.

Ruch postuluje też działania zmierzające do radykalnej obniżki kosztów energii. Popiera prace służące wydobyciu gazu łupkowego oraz rozwój technologii gazyfikacji węgla. Chce stworzenia mechanizmu, w którym możliwe byłyby wspólne dla całej UE negocjacje warunków dostaw energii - na podobnych warunkach dla wszystkich państw. Ma to zwiększyć konkurencyjność w Europie i pobudzić inwestycje.

W swoim programie Palikot chce doprowadzić do zatrzymania w Polsce co najmniej połowy z ok. 70 mld zł, które - jak ocenił - co roku transferowane jest za granicę. Temu ma służyć np. przeorganizowanie urzędów skarbowych.

_ - Do tego podatek transakcyjny między inwestycjami finansowymi, podatek solidarnościowy i różne inne działania, które w sumie mają dać kwotę 50 mld zł, jakie powinny być co roku zaangażowane przede wszystkim w inwestycje tworzące miejsca pracy w Polsce _ - powiedział Palikot.

13 października Ruch organizuje w Krakowie Forum Małego i Średniego Biznesu, podczas którego Palikot przedstawi 21 propozycji ustaw ułatwiających działanie przedsiębiorców. _ Razem te działania makroekonomiczne, połączone z inicjatywą nowej fali przedsiębiorczości, mogą dać Polsce szansę zwycięskiego wyjścia z kryzysu _ - zaznaczył polityk.

Pytany o aferę Amber Gold Palikot zapowiedział, że jego partia poprze kolejny wniosek o powołanie komisji śledczej w tej sprawie, ponieważ _ w sytuacji, gdy sprawa dotyczy złego działania prokuratury i sądów nie możemy oczekiwać, że wyjaśni to prokuratura _.

Odnosząc się do postawy premiera w sprawie Amber Gold, Palikot ocenił, że problemem nie jest to, iż - nawet gdyby wykorzystał on poufne informacje (premier ostrzegał swojego syna przed współpracą z powiązanymi z tą instytucją liniami lotniczymi) ale to, że w ślad za tym nie poinformował o podejrzeniach publicznie. - _ To, że premier powiedział o tym synowi, a potem przez wiele tygodni czy miesięcy nic się nie działo, a nawet bagatelizowano, próbowano zamieść pod dywan tę sprawę, stawia (Tuska) w złym świetle _ - mówił Palikot.

Komentując fakt, że syna Donalda Tuska reprezentuje w sprawach sądowych adwokat Roman Giertych, Palikot powiedział: _ od dawna uważam Romana Giertycha za zatrutego psa Platformy Obywatelskiej, którym PO się posługuje, kiedy chce _. Wskazał, że Giertych prowadził także procesy przeciwko niemu, gdy Palikot odszedł z Platformy. Polityk uważa, że istnieje konflikt między premierem a jego synem Michałem. Radził też Michałowi Tuskowi, by ten raczej zniknął _ z komentowania publicznego _, zamiast procesować się z mediami.

Czytaj więcej w Money.pl
Seremet chwali Palikota. Napisal list Ruch Palikota apeluje o wzmocnienie kompetencji prokuratura generalnego. Andrzej Seremet napisał do Janusza Palikota, że z uznaniem przyjął tę inicjatywę.
Premier ostro: Potrzebny jest wstrząs - Mamy jeszcze czas - tak premier Donald Tusk odpowiedział na pytanie, czy podpisze sprawozdanie prokuratora generalnego,
Tagi: budżet 2013, palikot, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz