Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Palin kontratakuje za zarzut, że jej retoryka przyczyniła się do masakry

0
Podziel się:

Była republikańska kandydatka na wiceprezydenta USA i nieformalna
przywódczyni ultrakonserwatywnej Tea Party, Sarah Palin, stanowczo odrzuciła zarzuty, że jej
agresywna retoryka z aluzjami do przemocy przyczyniła się do masakry w Tucson w stanie Arizona w
sobotę.

bESkeNjF

Była republikańska kandydatka na wiceprezydenta USA i nieformalna przywódczyni ultrakonserwatywnej Tea Party, Sarah Palin, stanowczo odrzuciła zarzuty, że jej agresywna retoryka z aluzjami do przemocy przyczyniła się do masakry w Tucson w stanie Arizona w sobotę.

Podobnie jak inni prawicowi politycy i komentatorzy, Palin potępiła swych oskarżycieli za - jak to określiła - "wzbudzanie nienawiści i przemocy, które sami, jak twierdzą, potępiają".

Palin i tacy konserwatywni komentatorzy jak Rush Limbaugh, Bill O'Reilly i Glenn Beck zarzucają swym krytykom, że wykorzystują tragedię w Tucson do celów politycznych.

bESkeNjH

Ich zdaniem masakra, w której zginęło sześć osób i ciężko ranna została kongresmanka Gabrielle Giffords, nie ma nic wspólnego z rozgorączkowaną temperaturą sporu politycznego w ostatnich latach w USA.

Palin, idolka Partii Herbacianej i była gubernator Alaski, oświadczyła w środę, że ma pełne prawo używać ostrego języka w dyskusjach politycznych.

"Pełne werwy debaty publiczne w czasie wyborów należą do naszych najbardziej cenionych tradycji. Wiemy, że przemoc nie jest żadnym rozwiązaniem. Kiedy mówimy: weźmy broń, mamy na myśli głosowanie" - powiedziała Palin.

Oskarżyła media o "oszczerstwo", kiedy sugerowały one, że jej metody kampanii wyborczej zachęcają do przemocy.

bESkeNjN

Przedmiotem sporu była osławiona mapa USA opublikowana na portalu internetowym Palin. Okręgi wyborcze, w której toczyła się szczególnie zacięta batalia między kandydatami Demokratów a kandydatami republikańskimi popartymi przez Tea Party, były tam zaznaczone symbolami przypominającymi tarcze strzelnicze.

Bezpośrednio po strzelaninie w Tucson sztab Palin usunął mapkę z portalu. Jej współpracownicy zwracają uwagę, że wspomniane oznaczenia są powszechnie używane na mapach geodezyjnych.

Prawicowi komentatorzy podkreślają, że sprawca ataku na kongresmankę Giffords, Jared Loughner, wykazywał objawy choroby psychicznej i jego czyn nie miał - ich zdaniem - związku z toczącymi się w USA sporami politycznymi.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

bESkeNjO

tzal/ mc/

bESkeNki
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)