Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Pamięć.pl" - ukazał się nowy miesięcznik IPN

0
Podziel się:

Powstał nowy miesięcznik Instytutu Pamięci Narodowej "Pamięć.pl".
Czytelnicy znajdą w piśmie nieznane fakty, interesujące dokumenty, zaskakujące fotografie dotyczące
dziejów Polski w XX wieku - informuje IPN.

Powstał nowy miesięcznik Instytutu Pamięci Narodowej "Pamięć.pl". Czytelnicy znajdą w piśmie nieznane fakty, interesujące dokumenty, zaskakujące fotografie dotyczące dziejów Polski w XX wieku - informuje IPN.

Miesięcznik "Pamięć.pl" ma charakter popularnonaukowy, a jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy o najnowszych dziejach Polski oraz prezentacja wyników badań prowadzonych przez historyków pracujących w IPN.

Cechą charakterystyczną nowego pisma, które zastąpiło wydawany przez 11 lat "Biuletyn IPN", jest bogata szata graficzna. Kolorowy, opatrzony dużą liczbą zdjęć periodyk skierowany jest do szerokiego kręgu czytelników, szczególnie do uczniów, studentów, nauczycieli i wszystkich miłośników historii.

Jak pisze w słowie wstępnym Andrzej Brzozowski, redaktorzy "Pamięci.pl" podjęli się zadania stworzenia otwartego na szerokie grono czytelników, atrakcyjnego pod względem merytorycznym oraz wizualnym pisma.

W pierwszym numerze miesięcznika zamieszczono m.in. artykuł Daniela Koresia "Front Polski", z którego czytelnicy mogą się dowiedzieć, że w czasach PRL uzależnione od Sowietów Wojsko Polskie miało - w ramach tzw. Frontu Polskiego - atakować północne Niemcy, Danię i Holandię. Wojska Frontu Polskiego miały być wyposażone w 177 taktycznych rakiet jądrowych i 17 atomowych bomb lotniczych. Uderzenia nuklearne planowano m.in. na Kopenhagę, Bremę, Amsterdam, Rotterdam i Antwerpię. Front Polski miał dysponować siłą 2700 czołgów, 2459 dział i moździerzy i 417 samolotów.

Czytelnicy "Pamięci.pl" znajdą w numerze także rozmowę z prof. Andrzejem Paczkowskim na temat pamięci narodowej. "Na ogół świadomość społeczna dąży do układu czarno-białego, do prostego podziału na dobro i zło. Natomiast historyk nie może przyjąć takiego założenia. Z badań bardzo często - co nie znaczy, że zawsze! - wynika, że było i czarne, i białe, i szare. I kolorowe" - tłumaczy Paczkowski.

W piśmie zamieszczono także artykuły historyczne, m.in.: prof. Antoniego Dudka o propagandowym znaczeniu Dziennika Telewizyjnego, prof. Jerzego Eislera o historii filmu, prof. Marcina Kuli o Marcu 1968 r. jako przedmiocie analizy socjologii historycznej, Patryka Pleskota o początkach telewizji w Polsce, Joanny Frydryszak-Kuciel o kulisach powstania Listu 34, a także Tomasza Łabuszewskiego o Stefanie Pabisiu, jednym z Żołnierzy Wyklętych.

"W +Pamięci.pl+ przybliżamy również warsztat historyka i archiwisty. W dziale Z Archiwum IPN Czytelnicy znajdą omówienia dokumentów archiwalnych i czytelne reprodukcje wraz z graficzną prezentacją najważniejszych elementów źródła historycznego" - informuje IPN.

Oprócz wywiadów i artykułów w piśmie znajdują się felietony, materiały edukacyjne, recenzje książek i filmów oraz rubryka "Z uśmiechem w objęciach Wielkiego Brata", w której zamieszczono PRL-owski humor.

Do pierwszego numeru "Pamięci.pl" dołączono reprint wielkoformatowej, do niedawna ściśle tajnej, mapy pochodzącej z archiwów Układu Warszawskiego. Przedstawia ona plan ataku państw bloku sowieckiego, w tym Polski, na północnozachodnią Europę. (PAP)

wmk/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)