Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pamiętniki z całego świata w konkursie IPN

0
Podziel się:

Ponad 100 zgłoszeń z całego świata wpłynęło do Instytutu Pamięci Narodowej
w konkursie na dzienniki, pamiętniki i wspomnienia z lat 80. Wśród prac znalazły się pamiętniki
zwykłych ludzi, przedstawiających trudy życia w latach 80., jak i ówczesnych działaczy
Solidarności.

Ponad 100 zgłoszeń z całego świata wpłynęło do Instytutu Pamięci Narodowej w konkursie na dzienniki, pamiętniki i wspomnienia z lat 80. Wśród prac znalazły się pamiętniki zwykłych ludzi, przedstawiających trudy życia w latach 80., jak i ówczesnych działaczy Solidarności.

Celem konkursu jest utrwalenie pamięci o tym, co działo się w ostatnim dziesięcioleciu istnienia PRL, zwłaszcza po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.

Do konkursu trafiły materiały nie tylko z Polski, ale też m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Kanady. Przysyłane teksty były bardzo różne - od zaledwie kilku stron wspomnień, aż po kilkusetstronicowe dzienniki opisujące wydarzenia z tamtego okresu.

"Stawiamy przede wszystkim na wartość naukową i dokumentacyjną. Kwestie literackie znajdują się na drugim miejscu. Najważniejsza jest dla nas autentyczność przekazu" - powiedział PAP dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.

Oceną prac zajmuje się komisja konkursowa, której werdykt poznamy 13 grudnia. Najlepsze teksty Instytut Pamięci Narodowej zamierza opublikować. Zależnie od długości, ukażą się osobno lub w wydaniu zbiorczym.

Konkurs na dzienniki, pamiętniki i wspomnienia z lat 80. IPN ogłosił 12 grudnia 2011 roku, w przeddzień 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. (PAP)

wbo/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)