Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież: Afryka nie potrzebuje pouczającego tonu

0
Podziel się:

Afryce nie są potrzebne ani pesymistyczna analiza, ani pouczający ton, ani
narzucanie rozwiązań i postrzeganie tego kontynentu jako źródła zasobów, które można wyzyskiwać -
powiedział w sobotę Benedykt XVI w Beninie, gdzie przebywa z pielgrzymką.

*Afryce nie są potrzebne ani pesymistyczna analiza, ani pouczający ton, ani narzucanie rozwiązań i postrzeganie tego kontynentu jako źródła zasobów, które można wyzyskiwać - powiedział w sobotę Benedykt XVI w Beninie, gdzie przebywa z pielgrzymką. *

Podczas spotkania w pałacu prezydenckim w głównym mieście Beninu - Kotonu, w przemówieniu skierowanym do szefa państwa Thomasa Boniego Yayi, korpusu dyplomatycznego i przywódców religijnych Benedykt XVI podkreślił: "Kiedy mówię, że Afryka jest kontynentem nadziei, nie uciekam się do łatwej retoryki, ale w bardzo prosty sposób wyrażam osobiste przekonanie, które podziela też Kościół".

"Zbyt często nasza dusza zatrzymuje się przed uprzedzeniami czy obrazami, które przedstawiają negatywną wizję rzeczywistości afrykańskiej, owoc pesymistycznej analizy. Panuje tendencja, by podkreślać to, co się nie udaje, łatwiej więc w tej sytuacji przyjąć pouczający ton moralizatora albo eksperta, który narzuca swoje konkluzje i proponuje w ostatecznym rozrachunku niewiele odpowiednich rozwiązań" - mówił papież.

"Panuje też tendencja, aby analizować sytuację w Afryce z pozycji ciekawego etnologa albo kogoś, kto widzi w niej tylko ogromne zasoby energetyczne, mineralne, rolnicze i ludzkie, które można łatwo wykorzystywać do często mało szlachetnych celów" - dodał. Według niego "są to wizje ograniczające i lekceważące, które prowadzą do niegodnego uprzedmiotowienia Afryki i jej mieszkańców".

Wystosował również apel do rządzących i polityków, by "nie manipulowali swymi narodami" i nie odbierali im nadziei.

"Liczne są także konflikty, zrodzone z zaślepienia człowieka, jego pragnienia władzy i interesów polityczno-ekonomicznych, które wykluczają godność osób i natury" - dodał. Papież zaznaczył przy tym, że godne życie oznacza dobre szkoły i jedzenie dla dzieci, przyzwoite szpitale. Wezwał do sprawowania "przejrzystych rządów", które nie mylą interesów prywatnych z ogólnymi. Apelował o pokój i sprawiedliwość.

"Obecnie jest zbyt dużo skandali i niesprawiedliwości, za dużo korupcji i chciwości, zbyt dużo lekceważenia i za dużo kłamstw, zbyt dużo przemocy, prowadzącej do ubóstwa i śmierci" - mówił Benedykt XVI. "To zło dręczy na pewno wasz kontynent, ale w równym stopniu i resztę świata. Każdy naród chce rozumieć polityczne i gospodarcze decyzje, które podejmowane są w jego imieniu. Gdy dostrzega manipulację, jego reakcja jest niekiedy gwałtowna. Chce uczestniczyć w dobrym rządzeniu" - podkreślił.

"Wiemy, że żadna władza polityczna nie jest idealna, że żadna decyzja ekonomiczna nie jest neutralna. Ale muszą one zawsze służyć dobru wspólnemu - zaznaczył. - Stoimy zatem w obliczu słusznych żądań, które dotyczą wszystkich państw, domagania się większej godności i przede wszystkim większego człowieczeństwa. Człowiek chce, by jego człowieczeństwo było szanowane i krzewione. Rządzący polityką i gospodarką państw stoją wobec rozstrzygających decyzji i wyborów, których nie mogą uniknąć".

Następnie papież zaapelował: "Z tego miejsca kieruję wezwanie do wszystkich przywódców politycznych i gospodarczych krajów afrykańskich i reszty świata. Nie pozbawiajcie waszych narodów nadziei! Nie odbierajcie im przyszłości, niszcząc ich teraźniejszość! Odważnie zachowujcie etyczne podejście do waszych obowiązków, a jeśli jesteście ludźmi wierzącymi, módlcie się, aby Bóg obdarzył was mądrością!".

Benedykt XVI powtórzył, że stanowczo sprzeciwia się konfliktom "w imię Boga", apelując o dialog religijny, szanujący różnorodność.

"Należy nauczać wszystkich wyznawców różnych religii. Nienawiść to porażka, obojętność to ślepy zaułek, a dialog to otwarcie" - zauważył na koniec papież.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)