Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież apeluje o pomoc dla ludności Filipin

0
Podziel się:

Papież Franciszek zaapelował w środę o pomoc dla ludności Filipin,
dotkniętej skutkami katastrofalnego tajfunu. Powiedział, że niesienie pomocy ofiarom żywiołu to
"prawdziwa batalia o życie". Wezwał też o położenie kresu przemocy w Syrii.

Papież Franciszek zaapelował w środę o pomoc dla ludności Filipin, dotkniętej skutkami katastrofalnego tajfunu. Powiedział, że niesienie pomocy ofiarom żywiołu to "prawdziwa batalia o życie". Wezwał też o położenie kresu przemocy w Syrii.

Podczas audiencji generalnej w Watykanie z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób papież mówił o poniedziałkowym ataku moździerzowym na szkołę w chrześcijańskiej dzielnicy stolicy Syrii: "Z wielkim smutkiem dowiedziałem się, że dwa dni temu w Damaszku atak moździerzowy zabił kilkoro dzieci, które wracały ze szkoły, a także kierowcę autobusu. Inne dzieci zostały ranne".

"Proszę, módlmy się żarliwie, by nie dochodziło nigdy do takich tragedii" - apelował Franciszek.

Następnie dodał: "W tych dniach modlimy się i łączymy siły, by pomóc naszym braciom i siostrom na Filipinach, dotkniętych tajfunem. To są prawdziwe bitwy, które należy prowadzić, o życie, a nigdy o śmierć".

W katechezie papież powiedział wiernym, że spowiedź to nie "pobyt w sali tortur, ale uroczystość", w trakcie której świętuje się dzień chrztu.

"Chrzest - przypomniał - to dowód tożsamości chrześcijanina, jego akt urodzenia, akt narodzin w Kościele". "To drugie urodziny" - stwierdził.

"Wszyscy znacie datę swoich urodzin, świętujecie je, wszyscy je obchodzimy" - podkreślił papież. Podobnie jak podczas kilku poprzednich audiencji generalnych zapytał wiernych: "Kto z was pamięta datę swego chrztu? Proszę podnieść rękę!".

"Niewielu" - skonstatował papież. Zachęcił uczestników audiencji, by po powrocie do domu sprawdzili, kiedy zostali ochrzczeni.

Zwracając się po włosku do Polaków Franciszek zwrócił uwagę na znaczenie sakramentów chrztu i pojednania: "Przyjmując sakrament chrztu, zostaliśmy oczyszczeni z każdego grzechu i dostąpiliśmy udziału w sprawiedliwości wcielonego Syna Bożego. Jesteśmy zaproszeni do życia w sprawiedliwości i otrzymujemy łaskę Ducha Świętego, abyśmy mogli odpowiedzieć na to zaproszenie".

"Jeśli jednak z powodu naszej słabości utracilibyśmy tę łaskę, mamy inne narzędzie oczyszczenia - sakrament pojednania. Przystępujmy do tego oczyszczającego źródła na drodze nawrócenia" - dodał Franciszek. (PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)