Notowania

papież
05.04.2012 12:20

Papież na Wielki Czwartek o "dramatycznej" sytuacji w Kościele

- Czy nieposłuszeństwo jest drogą do odnowy Kościoła? - pyta Benedykt XVI.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*_ - Czy nieposłuszeństwo jest drogą do odnowy Kościoła? - _pyta Benedykt XVI i dodał,że sytuacja w Kościele jest obecnie często dramatyczna. Papież z rozgoryczeniem mówił o przypadkach nieposłuszeństwa wśród księży. *

W homilii podczas mszy w święto wszystkich księży Benedykt XVI przypomniał, że wejście na drogę kapłaństwa oznacza _ rezygnację z tego, co jest tylko nasze własne _, w tym z samorealizacji. - _ Chodzi w tym o to, abyśmy, abym ja nie rościł sobie prawa do mojego życia, ale oddał je do dyspozycji innego - Chrystusa _ - dodał.

Papież zadał pytanie: _ Jak powinno dokonywać się to utożsamienie z Chrystusem, który nie panuje, lecz służy, nie bierze lecz daje - jak powinno dokonywać się w często dramatycznej sytuacji współczesnego Kościoła? _.

Następnie przywołał przykład: _ Ostatnio grupa kapłanów w jednym z krajów europejskich opublikowała wezwanie do nieposłuszeństwa, przedstawiając jednocześnie konkretne przykłady, jak to nieposłuszeństwo mogłoby wyglądać. Nie miałoby ono zważać na definitywne decyzje Magisterium Kościoła, jak na przykład kwestia święcenia kobiet _.

_ - Pragniemy wierzyć autorom tego apelu, kiedy mówią, że pobudza ich troska o Kościół, że są przekonani, iż inercję instytucji trzeba potraktować za pomocą drastycznych środków, żeby otworzyć nowe drogi - aby Kościół ponownie odpowiadał wyzwaniom współczesności _ - oświadczył Benedykt XVI. Powiedział stanowczo, że nieposłuszeństwo takie jest tylko wyrazem _ rozpaczliwego parcia, żeby coś zrobić, żeby przeobrazić Kościół według naszych życzeń i wyobrażeń _.

_ - Czy przez takie rozważania nie broni się przypadkiem bezruchu, zesztywnienia tradycji? _ - zapytał papież. Wyraził opinię, że jest to błędna teoria, gdyż - jak zaznaczył - historia okresu po Soborze Watykańskim II dowodzi prawdziwej odnowy i żywotności Kościoła.

W opinii Benedykta XVI warunkiem wstępnym i podstawą wszelkiej odnowy jest utożsamienie z Chrystusem. Wśród kapłanów, którzy tego dokonali, wymienił obok świętych Ambrożego, Augustyna i Grzegorza Wielkiego, także Jana Pawła II.

Papież mówił o stojącym obecnie przed księżmi wyzwaniu, jakim jest _ analfabetyzm religijny _, upowszechniający się - jak dodał - _ pośród naszego, tak bardzo inteligentnego społeczeństwa _. Wyraził opinię, że pomocy w tym zadaniu powinna udzielić księżom _ niewyczerpalna skarbnica dokumentów, jakie dał papież Jan Paweł II _.

Benedykt XVI przypomniał wymóg stawiany wszystkim kapłanom: _ Nie głosimy prywatnych teorii i opinii, ale wiarę Kościoła, którego jesteśmy sługami _.

Papież apelował do księży, bo pamiętali o głodujących, chorych, bezdomnych. _ - Ale troszczymy się nie tylko o ciało, ale też o potrzeby ludzkiej duszy: o osoby cierpiące z powodu pogwałcenia prawa lub z powodu zniszczonej miłości; o ludzi znajdujących się w ciemności odnośnie do prawdy; którzy cierpią z powodu braku prawdy i miłości _.

Podczas mszy Benedykt XVI poświęcił oleje do sakramentów. Po południu w bazylice św. Jana na Lateranie papież odprawi Mszę Wieczerzy Pańskiej, inaugurującą obchody Triduum Paschalnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest stary, ale z funkcji nie zrezygnuje Benedykt XVI nie zrezygnuje z bycia papieżem ani po swoich 85. urodzinach, ani po zakończeniu Roku Wiary w 2013 roku.
Uduchowione perfumy. Tylko dla papieża Spersonalizowaną wodę kolońską stworzyła dla Benedykta XVI Silvana Casoli, która wcześniej podjęła się podobnego zadania dla Madonny i Stinga.
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz