Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Papież o skandalu w zgromadzeniu Legioniści Chrystusa

0
Podziel się

W wywiadzie-rzece pod tytułem "Światło świata. Papież, Kościół i znaki
czasu" Benedykt XVI przyznał, że Watykan z "wielką powolnością i dużym opóźnieniem" zajął się
sprawą skandalu seksualnego w zgromadzeniu Legioniści Chrystusa.

bEiAPtsR

W wywiadzie-rzece pod tytułem "Światło świata. Papież, Kościół i znaki czasu" Benedykt XVI przyznał, że Watykan z "wielką powolnością i dużym opóźnieniem" zajął się sprawą skandalu seksualnego w zgromadzeniu Legioniści Chrystusa.

Wypowiadając się na temat nadużyć w tym zgromadzeniu, których dopuścił się jego założyciel Marcial Maciel Degollado, papież powiedział: "W pewnym stopniu sprawa ta była dobrze ukrywana i dopiero w 2000 roku zaczęliśmy dysponować konkretnymi sygnałami".

Na konferencji prasowej w Watykanie zaprezentowano we wtorek wywiad-rzekę z Benedyktem XVI, przeprowadzony przez niemieckiego dziennikarza i pisarza Petera Seewalda.

bEiAPtsT

W książce Benedykt XVI opowiedział o swym pożegnaniu z Janem Pawłem II przed jego śmiercią i nazwał swego poprzednika "gigantem". O kontynuacji pontyfikatu papieża-Polaka Benedykt XVI powiedział: "tkamy ten sam kawałek materiału".

Na pytanie, czy Jan Paweł II chciał, aby był jego następcą, Benedykt XVI odpowiedział: "Nie wiem. Myślę, że złożył wszystko w ręce Boga".

Na konferencji prasowej rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział, że wszyscy powinni być wdzięczni papieżowi za ten "akt prawdziwej, medialnej odwagi", jaką jest ukazujący się wywiad. Zwrócił uwagę na prosty, dostępny język, jakim papież odpowiada na pytania.

W swym wystąpieniu włoski watykanista Luigi Accattoli zasugerował obecnym na konferencji dziennikarzom z całego świata, by przeczytali książkę-wywiad, jako "przewodnik po papieskim laboratorium Benedykta XVI i życiu Josepha Ratzingera".

bEiAPtsZ

Na konferencji w Watykanie zapowiedziano, że książka ukaże się niebawem w Polsce.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jo/ ap/

bEiAPttu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)