Notowania

papież
11.12.2009 15:43

Papież oburzony skandalem pedofilskim w Kościele w Irlandii

Benedykt XVI podziela "oburzenie, poczucie zdrady i wstydu, odczuwane przez tylu wiernych w Irlandii" z powodu skandalu pedofilskiego w Kościele katolickim w tym kraju - ogłosił Watykan po specjalnej piątkowej naradzie pod przewodnictwem papieża na temat niedawno ujawnionego raportu, dotyczącego przypadków tych nadużyć w ostatnich dekadach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Benedykt XVI podziela "oburzenie, poczucie zdrady i wstydu, odczuwane przez tylu wiernych w Irlandii" z powodu skandalu pedofilskiego w Kościele katolickim w tym kraju - ogłosił Watykan po specjalnej piątkowej naradzie pod przewodnictwem papieża na temat niedawno ujawnionego raportu, dotyczącego przypadków tych nadużyć w ostatnich dekadach.

W wydanym komunikacie podkreślono, że papież był "głęboko poruszony i zasmucony" treścią raportu, przygotowanego dla rządu w Dublinie.

Benedykt XVI "pragnie jeszcze raz wyrazić głęboki żal z powodu czynów niektórych członków duchowieństwa, którzy zdradzili uroczyste obietnice dane Bogu, a także zaufanie, pokładane w nich przez ofiary i ich rodziny oraz całe społeczeństwo" - zapewniła Stolica Apostolska.

W naradzie, zorganizowanej w inicjatywy papieża, udział wzięli między innymi przewodniczący konferencji episkopatu Irlandii kardynał Sean Brady, arcybiskup Dublina Diarmuid Martin, a także przedstawiciele urzędów Kurii Rzymskiej.

W oświadczeniu watykańskiego biura prasowego seksualne wykorzystywanie dzieci przez księży w archidiecezji w Dublinie nazwano "traumatycznymi wydarzeniami". "Papież jednoczy się z wiernymi w modlitwie w tym trudnym czasie w życiu Kościoła" - oświadczyła Stolica Apostolska.

W dalszej części komunikatu czytamy: "Jego Świątobliwość prosi katolików w Irlandii i na całym świecie, by przyłączyli się do jego modlitw za ofiary, ich rodziny i wszystkich, dotkniętych przez te haniebne przestępstwa".

Benedykt XVI "zapewnia wszystkich zainteresowanych, że Kościół będzie dalej zajmował się tą poważną kwestią z największą uwagą, by zrozumieć lepiej, jak doszło do tych niegodziwych wydarzeń i jak najlepiej wprowadzić skuteczne i bezpieczne strategie, by nie dopuścić do ich powtórzenia" - głosi komunikat.

Mowa w nim jest także o tym, że Stolica Apostolska "bardzo poważnie" traktuje podniesioną w raporcie kwestię odpowiedzialności miejscowych hierarchów kościelnych i ich obowiązku duszpasterskiej troski o dzieci.

Watykan zapowiedział ponadto, że papież wystosuje list duszpasterski do wiernych w Irlandii.

W opublikowanym pod koniec listopada raporcie na temat seksualnego wykorzystywania dzieci w archidiecezji w Dublinie, przygotowanym dla irlandzkiego rządu przez komisję pod kierownictwem sędzi Yvonne Murphy, przeanalizowano przypadki kilkudziesięciu księży, którzy dopuszczali się tych przestępstw w ostatnich dziesięcioleciach. Jednocześnie w sprawozdaniu podkreślono, że cały proceder sięga lat 40. minionego wieku.

W raporcie mowa jest o tym, że hierarchowie irlandzkiego Kościoła tuszowali przypadki seksualnego wykorzystywania małoletnich, zaś policja traktowała duchownych tak, jakby stali ponad prawem. Podkreślono, że co najmniej trzech poprzednich arcybiskupów Dublina starało się ukryć skandal, a podejmowane przez nich działania sprowadzały się wyłącznie do przenoszenia księży-pedofilów do innych parafii.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Tagi: papież, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz