Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież ostrzega przez nadużyciami "wiedzy bez granic"

0
Podziel się:

Benedykt XVI ostrzegł podczas piątkowego spotkania z profesorami
uniwersytetów w Escorialu przed "nadużyciami" nauki "nie uznającej granic" i zapewnił, że jeśli
eliminuje się wszelkie odniesienie do Boga, łatwo można dojść do politycznego totalitaryzmu.

Benedykt XVI ostrzegł podczas piątkowego spotkania z profesorami uniwersytetów w Escorialu przed "nadużyciami" nauki "nie uznającej granic" i zapewnił, że jeśli eliminuje się wszelkie odniesienie do Boga, łatwo można dojść do politycznego totalitaryzmu.

Papież rozpoczął drugi dzień pobytu w Hiszpanii od mszy, którą odprawił w kaplicy nuncjatury apostolskiej, po czym udał się do Pałacu Zarzuela pod Madrytem, aby złożyć wizytę rodzinie królewskiej.

Stamtąd papież udał się do odległego o 50 km od Madrytu Escorialu na spotkanie z zakonnicami z całej Hiszpanii, po czym w bazylice klasztoru Escorial wygłosił wykład akademicki dla 1 200 młodych naukowców, głównie profesorów uniwersyteckich.

Papież, który przez 25 lat sam był profesorem uniwersytetu, bronił w swym wykładzie poglądu, że do Boga można dojść również drogą rozumu. Młodzi - podkreślił - potrzebują mocnych punktów odniesienia, aby móc zakotwiczyć się w społeczeństwie.

"Gdzie jednak znajdą te punkty odniesienia w kruchym i niestabilnym społeczeństwie? Stawiając to pytanie, Benedykt XVI powiedział, że wiele osób myśli, iż misją profesora uniwersyteckiego jest wyłącznie formowanie kompetentnych i skutecznych profesjonalistów, którzy będą potrafili w każdym momencie sprostać zapotrzebowaniu rynku pracy.

Papież ubolewał, że w społeczeństwie coraz głębsze korzenie zapuszcza "utylitarystyczna wizja edukacji".

"Wiemy - powiedział - że wówczas gdy utylitaryzm i doraźny pragmatyzm stają się naczelnym kryterium, może to doprowadzić do dramatycznych strat: od nadużyć wiedzy uprawianej bez ograniczeń (...) aż po pojawienie się totalitaryzmu politycznego, który łatwo się budzi, gdy dochodzi do wyeliminowania wszelkich odniesień wykraczających poza zwykłe kalkulacje władzy".

Dla papieża uniwersytet zawsze był i będzie "domem, w którym poszukujemy prawdy", i dlatego nie jest przypadkiem, że Kościół zawsze dbał o rozwój uniwersytetów.

Benedykt XVI wyraził głębokie przeświadczenie, że uniwersytet ucieleśnia ideał, którego nie powinny wypaczać ani "ideologie zamknięte wobec racjonalnego dialogu", "ani serwilizm wobec prostej rynkowej ideologii utylitarystycznej, która widzi w człowieku jedynie konsumenta".

Benedykt XVI podkreślił na koniec, że młodzi potrzebują prawdziwych nauczycieli, ludzi otwartych wobec autentycznej prawdy w różnych dziedzinach wiedzy".(PAP)

ik/ kar/

9612043

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)