Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież przestrzega przed żądzą posiadania i egoizmem

0
Podziel się:

W Orędziu na Wielki Post Benedykt XVI przestrzegł przed pokusą posiadania i
chciwością, gdyż wywołują one "przemoc, nadużycia władzy i śmierć". Apelując o praktykowanie
jałmużny papież zachęcił wiernych, aby uwolnili się od egoizmu.

W Orędziu na Wielki Post Benedykt XVI przestrzegł przed pokusą posiadania i chciwością, gdyż wywołują one "przemoc, nadużycia władzy i śmierć". Apelując o praktykowanie jałmużny papież zachęcił wiernych, aby uwolnili się od egoizmu.

W ogłoszonym we wtorek w Watykanie orędziu Benedykt XVI napisał: "Na naszej drodze znajdujemy się przed pokusą posiadania, chciwością pieniędzy, która usidla prymat Boga w naszym życiu".

"Żądza posiadania prowokuje przemoc, nadużycia władzy i śmierć; dlatego Kościół, szczególnie w czasie wielkopostnym, wzywa do praktykowania jałmużny, to znaczy zdolności do dzielenia się. Natomiast bałwochwalcze służenie dobrom materialnym nie tylko oddala od drugiej osoby, ale odziera człowieka, czyni go nieszczęśliwym, łudzi go, nie urzeczywistniając tego, co obiecuje, ponieważ umieszcza rzeczy materialne na miejscu Boga" - podkreślił papież.

Zapytał następnie: "Jak pojąć ojcowską dobroć Boga, jeśli serce jest pełne siebie samego i swoich własnych projektów, którymi łudzimy się, że możemy zapewnić sobie bezpieczną przyszłość?".

"Pokusa polega na myśleniu tak jak bogacz w przypowieści: +Duszo moja, do twej dyspozycji masz wiele dóbr na wiele lat+" - dodał Benedykt XVI. Przypominając słowa z Ewangelii świętego Łukasza zauważył: "Znamy osąd Pana: +Głupcze, tej właśnie nocy zażądają od ciebie twojego życia+".

"Wielki Post uczy żyć w świecie coraz bardziej radykalną miłością Chrystusa. Post, który może mieć różne motywacje, nabiera dla chrześcijanina znaczenia głęboko religijnego: czyniąc nasz stół uboższym, uczymy się pokonywać egoizm, aby żyć w logice daru i miłości; znosząc pozbawienie czegoś - i to nie tylko zbytecznego - uczymy się odwracać spojrzenie od naszego +ja+, aby odkryć Kogoś obok nas i rozpoznać Boga w obliczach tylu naszych braci" - wskazał papież w swym orędziu.

Jak zauważył, "Bóg stworzył człowieka dla zmartwychwstania i dla życia, i ta prawda nadaje autentyczny i definitywny wymiar historii ludzi, ich życiu osobistemu i ich życiu społecznemu, kulturze, polityce, ekonomii. Pozbawiony światła wiary cały wszechświat zostaje zamknięty w grobie bez przyszłości, bez nadziei".

Benedykt XVI zwrócił uwagę na to, że ciężar rzeczy materialnych i egoistyczne przywiązanie do "ziemi" zubaża i przeszkadza w tym, by być "dyspozycyjnym i otwartym na Boga i na bliźniego".

"Dla chrześcijanina post nie powoduje zamknięcia się, ale otwiera bardziej na Boga i na potrzeby ludzi, a także sprawia, że miłość do Boga staje się także miłością do bliźniego" - napisał papież.

Wielki Post - przypomniał - to czas, by "przeżyć głębokie nawrócenie naszego życia, pozwolić się przemienić przez działanie Ducha Świętego", "ukierunkować w zdecydowany sposób naszą egzystencję według woli Boga; uwolnić się od naszego egoizmu, pokonując instynkt panowania nad innymi i otwierając się na miłość Chrystusa". (PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)