Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
15.06.2006 22:15

Papież przewodniczył rzymskim obchodom Bożego Ciała

(procesja)

Podziel się
Dodaj komentarz

(procesja)

15.6.Rzym(PAP) - Benedykt XVI przewodniczył w czwartek wieczorem rzymskim obchodom uroczystości Bożego Ciała. Papież odprawił mszę na placu przed bazyliką świętego Jana na Lateranie, a następnie wziął udział w procesji do bazyliki Matki Bożej Większej.

Podczas mszy, w której uczestniczyło 50 tysięcy wiernych, Benedykt XVI modlił się za cierpiącą ludzkość. Na zakończenie homilii papież odmówił modlitwę do Jezusa, w której znalazły się między innymi następujące słowa: "Prosimy, prowadź nas drogami naszej historii, ukazuj stale od nowa Kościołowi i jego pasterzom właściwą drogę, spójrz na cierpiącą ludzkość, która błąka się niepewna wśród tyluż pytań, wejrzyj na głód fizyczny i psychiczny, który ją dręczy, daj ludziom chleb dla ciała i dla duszy, daj im pracę, daj im światło, daj im siebie samego, oczyść i uświęć nas wszystkich".

"Zgromadź nas z wszystkich krańców świata, zjednocz swój Kościół, zjednocz zranioną ludzkość, daj nam Twe zbawienie" - mówił Benedykt XVI.

W homilii papież nawiązał do dramatycznego braku wody w wielu rejonach świata. "W momencie, gdy mówi się o braku wody i wciąż na nowo słyszymy o groźbie, że ludzie i zwierzęta umierać będą z pragnienia w regionach pozbawionych wody, zdajemy sobie znowu sprawę, jakim jest ona darem oraz z tego, że nie jesteśmy zdolni sami ją sobie zapewnić" - powiedział papież.

Następnie Benedykt XVI klęcząc w dużym samochodzie terenowym wziął udział w procesji eucharystycznej, której trasa prowadziła tradycyjnie do bazyliki Matki Bożej Większej odświętnie ozdobioną via Merulana.

W sugestywnej, wieczornej procesji szli biskupi i kardynałowie, księża, zakonnicy i zakonnice, dzieci, skauci, bractwa, stowarzyszenia eucharystyczne i reprezentacje rzymskich parafii. Wierni nieśli obrazy, sztandary i świece.

Zwyczaj procesji w Boże Ciało na via Merulana, zbudowanej właśnie w tym celu w XVI wieku, przywrócił po ponad stu latach przerwy Jan Paweł II w pierwszym roku swego pontyfikatu.

Po przybyciu na Plac przed bazyliką Matki Bożej Większej Benedykt XVI udzielił błogosławieństwa wiernym, a następnie wszedł do środka świątyni na modlitwę.

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ro/

Tagi: papież, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz