Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
17.06.2007 19:36

Papież spotkał się w Asyżu z młodzieżą

W przemówieniu do młodzieży w Asyżu w niedzielę Benedykt XVI w niezwykle sugestywny, przemawiający do wyobraźni sposób przeciwstawił chrześcijańskiemu powołaniu grzeszną młodość świętego Franciszka i pokusy obecnych młodych pokoleń.

Podziel się
Dodaj komentarz

W przemówieniu do młodzieży w Asyżu w niedzielę Benedykt XVI w niezwykle sugestywny, przemawiający do wyobraźni sposób przeciwstawił chrześcijańskiemu powołaniu grzeszną młodość świętego Franciszka i pokusy obecnych młodych pokoleń.

Do młodych Włochów papież przemawiał słowami Jana Pawła II, by "otworzyli drzwi Chrystusowi".

Benedykt XVI przypomniał, że w młodości święty Franciszek był "radosny i hojny, oddany zabawom i śpiewowi" oraz że "dzień i noc włóczył się po Asyżu z przyjaciółmi". Podkreślił, że "dzisiaj również istnieją różne możliwości szukania rozrywki".

"Można się nawet włóczyć wirtualnie, nawigując w Internecie, szukając różnego rodzaju informacji i kontaktów" - mówił papież. Dodał, że zbyt wielu młodych ludzi poszukuje, jak to ujął, "pejzaży mentalnych, tak próżnych, jak i destrukcyjnych, w sztucznym raju narkotyków".

"Nie sposób zaprzeczyć, że wielu jest młodych ludzi, i nie tylko młodych, ulegających pokusie naśladowania życia Franciszka przed nawróceniem" - dodał Benedykt XVI.

Podkreślił, że przyszły święty nie znalazł szczęścia i radości w takim życiu.

"Wy sami, drodzy młodzi, możecie się o tym przekonać, wychodząc od własnego doświadczenia. Prawdą jest, że rzeczy skończone mogą dać przebłyski radości, ale tylko Nieskończony może wypełnić serce" - mówił papież.

Zamiłowanie młodego Franciszka do pięknych strojów porównał do dzisiejszej "troski o wizerunek".

"Chcąc osiągnąć choć najmniejszy sukces, musimy pokazać innym coś niezwykłego, coś oryginalnego" - zauważył Benedykt XVI krytykując towarzyszącą tym staraniom dumę, egoizm i chęć przewyższenia innych. Przestrzegł następnie: "W rzeczywistości skupienie życia na sobie samym jest śmiertelną pułapką".

"Możemy być sobą tylko, jeśli otworzymy się na miłość, miłując Boga i naszych braci" - dodał.

Benedykt XVI mówił o niebezpieczeństwach życia w "ogłuszeniu hałaśliwymi, lecz pustymi głosami" i zadowalania się prawdami połowicznymi lub pozornymi.

"Bez Boga świat gubi swój fundament i kierunek marszu. Nie lękajcie się, moi drodzy, naśladować Franciszka przede wszystkim w zdolności powrotu do samych siebie" - apelował papież do młodych ludzi.

Wezwał ich: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Otwórzcie je, jak to uczynił Franciszek, bez lęku, bez kalkulacji, bez miary".

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ksaj/ kar/

Tagi: papież, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz