Notowania

papież
14.05.2009 07:46

Papież w Nazarecie. Jak Jan Paweł II

W odprawianej przez papieża mszy uczestniczyło około 25 tysięcy osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

aktualizacja 9:39

W siódmym dniu pielgrzymki do Ziemi Świętej Benedykt XVI przybył w czwartek rano do Nazaretu. W odprawianej przez papieża mszy uczestniczy około 25 tysięcy osób.

Wierni powitali Benedykta XVI okrzykiem: _ As we love John Paul II, Benedictus we love you, too _ - Tak, jak kochamy Jana Pawła II, Benedykcie ciebie też kochamy. Po południu w Nazarecie papież przeprowadzi rozmowę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Następnie spotka się z przywódcami religijnymi z Galilei, odwiedzi Grotę Zwiastowania i przewodniczyć będzie nieszporom w bazylice w Nazarecie.

Zburzyć mury między Izraelem i Palestyną

Wczoraj, żegnając Betlejem, Benedykt XVI powiedział po całym dniu spędzonym na terenach Autonomii Palestyńskiej, że _ mury nie trwają wiecznie _ i _ mogą zostać zburzone _. W ten sposób papież odniósł się do muru oddzielającego terytoria izraelskie od palestyńskich: - _ Widziałem mur, który wrzyna się w wasze terytorium, oddzielając sąsiadów i dzieląc rodziny, i otacza wasz pobliski obóz, zakrywając sporą część Betlejem. Choć mury można łatwo zbudować, wszyscy wiemy, że nie trwają wiecznie. Mogą zostać obalone _ - mówił Benedykt XVI.

Wyraził przekonanie, że przede wszystkim koniecznie trzeba usunąć mury, _ które budujemy wokół naszych serc _, i _ bariery, jakie wznosimy przeciwko naszemu bliźniemu _: - _ Moim gorącym życzeniem dla was, narodzie Palestyny, jest to, abyś mógł wreszcie cieszyć się pokojem, wolnością i stabilnością, których brakowało ci przez tak długi czas _ - powiedział Benedykt XVI.

Podczas wizyty w Autonomii Palestyńskiej papież odwiedził obóz uchodźców palestyńskich Aida koło Betlejem i odprawił mszę świętą na Placu Żłóbka w Betlejem, a także spotkał się z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

Zobacz relację telewizji watykańskiej CTV z Betlejem:

* 
     o **Zobacz także:**
     o [ Wizyta papieża ważna dla Palestyńczyków ]( http://news.money.pl/artykul/wizyta;papieza;wazna;dla;palestynczykow,210,0,451282.html )
     o [ Papież da 50 tysięcy euro palestyńskim uchodźcom ]( http://news.money.pl/artykul/papiez;da;50;tysiecy;euro;palestynskim;uchodzcom,77,0,451149.html )

Przemówienie papieża podczas ceremonii powitania w Autonomii Palestyńskiej jest uważane za jego najważniejsze polityczne przemówienie podczas obecnej pielgrzymki po Ziemi Świętej.

Benedykt XVI podkreślił w nim, że Palestyńczycy mają prawo do swojej ojczyzny, i zaapelował o wyrzeczenie się pokusy przemocy i terroryzmu. Wezwał przy tym społeczność międzynarodową, by użyła swych wpływów w celu doprowadzenia do pokojowej koegzystencji na Bliskim Wschodzie.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz