Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
29.09.2007 12:26

Papież wyświęcił sześciu biskupów

(dochodzi więcej informacji)

Podziel się
Dodaj komentarz

*(dochodzi więcej informacji) *

29.9.Rzym(PAP) - Benedykt XVI wyświecił w sobotę podczas mszy w bazylice świętego Piotra swego dotychczasowego sekretarza księdza Mieczysława Mokrzyckiego na biskupa. Święceń biskupich papież udzielił także pięciu włoskim księżom. Arcybiskup Mokrzycki udaje się do Lwowa, gdzie będzie koadiutorem tamtejszej diecezji, a w przyszłości jej metropolitą.

W homilii podczas mszy Benedykt XVI powiedział: "W szczególności pozdrawiam księdza prałata Mieczysława Mokrzyckiego, który wraz z obecnym kardynałem Stanisławem Dziwiszem przez wiele lat pełnił posługę sekretarza Ojca Świętego Jana Pawła II, a potem, po moim wyborze na Następcę Piotra, był także moim sekretarzem, z wielką pokorą, kompetencją i oddaniem".

"Wraz z nim - dodał - pozdrawiam przyjaciela Jana Pawła II, kardynała Mariana Jaworskiego, któremu prałat Mokrzycki nieść będzie swą pomoc jako koadiutor".

Papież pozdrowił również biskupów z Ukrainy, składających właśnie wizytę ad limina Apostolorum w Watykanie i obecnych na mszy.

"Myśli moje kieruję także do biskupów greckokatolickich, z których kilku spotkałem w ubiegły poniedziałek, i do Kościoła prawosławnego Ukrainy. Wszystkim życzę błogosławieństw Nieba dla ich trudów, mających na celu zachować na swej ziemi i przekazać przyszłym pokoleniom uzdrowicielską i wzmacniającą moc Ewangelii Chrystusa"- powiedział Benedykt XVI.

Papież zaapelował do nowych biskupów: "Bądźcie aniołami stróżami Kościołów, które zostaną wam powierzone".

Jak podkreślił biskup niczym Archanioł ma bronić ludzi przed "nieustanną próbą przekonywania ich przez węża, że Bóg powinien zniknąć, ażeby mogli być dorosłymi; że Bóg jest przeszkodą dla naszej wolności i dlatego powinniśmy się Go pozbyć".

"Kto odsuwa Boga, nie czyni człowieka wielkim, lecz odbiera mu jego godność. Wówczas człowiek staje się nieudanym wytworem ewolucji. Kto oskarża Boga, oskarża i człowieka. Wiara w Boga chroni człowieka we wszystkich jego słabościach i niedoskonałościach" - mówił Benedykt XVI.

Na sakrę arcybiskupa Mokrzyckiego przybyli kardynał Marian Jaworski ze Lwowa oraz metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz i kardynał Franciszek Macharski. Byli również pielgrzymi z diecezji we Lwowie.

Władze polskie reprezentował sekretarz stanu w MSZ Paweł Kowal, który przyjechał udekorować kardynała Jaworskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z gwiazdą, a arcybiskupa Mokrzyckiego - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po raz pierwszy od początku swego pontyfikatu papież udzielił święceń biskupich. Jako kardynał wyświęcił zaledwie kilku biskupów.

Wraz z księdzem Mokrzyckim święcenia biskupie otrzymali nowy przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, światowej sławy biblista Gianfranco Ravasi, Francesco Giovanni Brugnaro- nowy arcybiskup włoskiej diecezji Camerino-San Severino Marche, w przeszłości polityk władz samorządowych, nowy nuncjusz apostolski na Malcie i w Libii Tommaso Caputo, nowy prefekt Tajnego Archiwum Watykańskiego Sergio Pagano oraz niedawno mianowany sekretarz prefektury spraw ekonomicznych Stolicy Apostolskiej Vincenzo Di Mauro.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/jo/ par/

Tagi: papież, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz