Notowania

wiadomości
11.07.2013 17:41

Papież zaostrzył przepisy kodeksu karnego dotyczące pedofilii

# szczegóły, wyjaśnienie charakteru zmian #

Podziel się
Dodaj komentarz

# szczegóły, wyjaśnienie charakteru zmian #

11.07. Watykan (PAP) - Papież Franciszek zaostrzył przepisy kodeksu karnego Watykanu dotyczące pedofilii i sprecyzował, co uważane jest za seksualne przestępstwa wobec nieletnich. Nowe normy wprowadza ogłoszony w czwartek papieski dokument Motu proprio.

Zaostrzenie przepisów w dziedzinie walki z pedofilią w kodeksie karnym Watykanu, pochodzącym z przełomu XIX i XX wieku, polega przede wszystkim na szczegółowym wyjaśnieniu, co uważa się za przestępstwa seksualne wobec nieletnich. W kodeksie za takie przestępstwa uznano między innymi: nakłanianie nieletnich do prostytucji oraz przemoc seksualną wobec nich, posiadanie i produkcję materiałów pornografii dziecięcej, akty seksualne z udziałem nieletnich. Nowe przepisy przewidują kary do 12 lat więzienia.

Jak wyjaśniono na konferencji prasowej nowe przepisy dotyczą przestępstw popełnionych przez pracowników i funkcjonariuszy Watykanu na jego terytorium oraz poza jego granicami, czyli na przykład na placówkach dyplomatycznych.

W dokumencie ogłoszono też, że od 1 września Watykan znosi w swym kodeksie karnym karę dożywocia. Przypomina się, że nie była ona stosowana. Obecnie zostanie ona zastąpiona karą od 30 do 35 lat więzienia - wyjaśniono w osobnym watykańskim dokumencie, wyjaśniającym charakter zmian.

Stolica Apostolska zadeklarowała ponadto wymierzanie kar za wszystkie przestępstwa, ścigane na mocy międzynarodowych konwencji. Dlatego Watykan wprowadził odpowiedzialność karną za tortury, ludobójstwo i apartheid.

Zwiększone zostały też kary za kradzież poufnych dokumentów z urzędów watykańskich. Nowe normy w tym względzie to rezultat niedawnego skandalu, znanego jako VatiLeaks, czyli publikacji licznych tajnych materiałów, wykradzionych z kancelarii Benedykta XVI oraz Sekretariatu Stanu. Wyniósł je ówczesny papieski majordomus Paolo Gabriele, najpierw skazany przez watykański trybunał na półtora roku więzienia, a następnie ułaskawiony w grudniu przez papieża Ratzingera.

Wprowadzone zmiany to dostosowanie norm kodeksu karnego obowiązującego za Spiżową Bramą do obecnej sytuacji i wyraz gotowości Watykanu do współpracy w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i walce z przestępstwami zagrażającymi wspólnocie międzynarodowej - podkreślono w papieskim dokumencie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz