Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Para królewska Szwecji zwiedziła muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

0
Podziel się

Drugiego dnia wizyty w Polsce, król Szwecji Karol XVI Gustaw wraz z
małżonką królową Sylwią zwiedzili w czwartek rano warszawskie muzeum polskiej noblistki w
dziedzinie chemii i fizyki - Marii Skłodowskiej-Curie.

bEgujEyd

Drugiego dnia wizyty w Polsce, król Szwecji Karol XVI Gustaw wraz z małżonką królową Sylwią zwiedzili w czwartek rano warszawskie muzeum polskiej noblistki w dziedzinie chemii i fizyki - Marii Skłodowskiej-Curie.

Dyrektor muzeum Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, która oprowadzała parę królewską, powiedziała PAP, że król był bardzo zainteresowany zdjęciem, które przedstawia wręczenie nagrody Nobla córce Marii - Irenie i jej mężowi. "Król rozpoznał na tym zdjęciu swoją babcię i prawdopodobnie swojego dziadka, parę królewską, która wręczała nagrodę Nobla" - mówiła.

W sali laboratoryjnej para królewska zwróciła natomiast uwagę na sprzęty, którymi posługiwało się małżeństwo Curie przeprowadzając badania naukowe. Dyrektor wyjaśniła, że nie są to przedmioty oryginalne, lecz repliki.

bEgujEyf

Według niej, Karola XVI Gustawa ciekawiło również to, w jakich okolicznościach zmarła Skłodowska-Curie. "Kiedy mówiłam, że Maria zmarła mając 67 lat zdziwił się, że przy takim trybie życia i przy tak ciężkiej pracy dożyła tego wieku" - relacjonowała dyrektor muzeum.

Król, w prezencie od muzeum, dostał obraz przedstawiający ulicę Freta z zaznaczonym fragmentem muzeum.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie powstało w 1967 roku, w setną rocznicę urodzin uczonej, przy Polskim Towarzystwie Chemicznym. Mieści się ono w XVIII-wiecznej przebudowywanej kilkakrotnie kamienicy. Prezentowana jest w nim stała wystawa zmieniana co pewien czas. Pokazywane są m.in. zdjęcia, listy, dokumenty i rzeczy osobiste Skłodowskiej-Curie.

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) to jedyna kobieta, którą uhonorowano nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. W 1903 roku wspólnie z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 roku za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu, nagrodzono ją nagrodą Nobla w dziedzinie chemii. W 2009 r. brytyjski magazyn "New Scientist" uznał polską uczoną za największą kobietę naukowca wszech czasów.(PAP)

bEgujEyl

joko/ son/ jbr/

bEgujEyG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)