Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Para prezydencka uda się z dwudniową wizytą na Węgry

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną udadzą się w czwartek z
dwudniową wizytą na Węgry. Para prezydencka wraz z prezydentem Węgier Palem Schmittem weźmie udział
w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną udadzą się w czwartek z dwudniową wizytą na Węgry. Para prezydencka wraz z prezydentem Węgier Palem Schmittem weźmie udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Wizytę para prezydencka rozpocznie w Budapeszcie od spotkania z prezydentem Węgier i jego małżonką Katalin Makray. Następnie planowane są rozmowy obu delegacji pod przewodnictwem Komorowskiego i Schmitta.

Po południu Komorowski weźmie udział w obchodach dnia polsko-węgierskiego na budapesztańskim Placu Bema, a także spotka się z przedstawicielami węgierskiej Polonii. Wieczorem planowany jest uroczysty obiad wydany przez Schmitta.

W piątek Komorowski i Schmitt wezmą udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Narodowym Parku Pamięci Historycznej w Opusztaszer. Prezydenci Polski i Węgier przekażą flagi przyjaźni polsko-węgierskiej, nadadzą odznaczenia państwowe, a także posadzą dęby symbolizujące przyjaźń polsko-węgierską.

Komorowski odwiedzi też Uniwersytet w Szeged, gdzie otrzyma tytułu senatora honoris causa. Prezydenci spotkają się też z polską i węgierską młodzieżą. Złożą też wieńce pod Krzyżem Katyńskim i wezmą udział w prezentacji polskich tramwajów PESA.

W 2007 roku Sejm i parlament węgierski ustanowiły 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W przyjętej wówczas uchwale posłowie podkreślili, że "wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń".

W uchwale przypomniano też wspólnych bohaterów z historii Polski i Węgier: króla Stefana Batorego, z pochodzenia Węgra, za panowania którego w drugiej połowie XVI w. Polska przeżywała jeden z najświetniejszych swoich okresów i gen. Józefa Bema, który wsławił się sukcesami w walce o wolność Węgier i został naczelnym wodzem armii węgierskiej. Wspomniano również pomoc, jakiej Polacy udzielili w 1956 roku uczestnikom i ofiarom powstania budapeszteńskiego. (PAP)

ajg/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)