Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
16.07.2009 12:42

Parafianowicz o 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego

1 proc. podatku od osób fizycznych dla organizacji pożytku publicznego jest im sukcesywnie przekazywany. Zgodnie z przepisami, urzędy skarbowe mają obowiązek przekazania pieniędzy od lipca do końca sierpnia br. - poinformował w czwartek w Sejmie w wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

*1 proc. podatku od osób fizycznych dla organizacji pożytku publicznego jest im sukcesywnie przekazywany. Zgodnie z przepisami, urzędy skarbowe mają obowiązek przekazania pieniędzy od lipca do końca sierpnia br. - poinformował w czwartek w Sejmie w wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. *

Posłowie PiS pytali o opóźnienia w przekazywaniu tych pieniędzy. Jak zaznaczył Andrzej Dera, organizacje pozarządowe otrzymały dotychczas jedynie 20 proc. należnych im kwot, co utrudnia prowadzenie działalności charytatywnej.

Parafianowicz zapewnił, że przekazywanie podatku jest dla urzędów skarbowych priorytetem i pieniądze te zostaną przelane na konta organizacji przed końcem sierpnia.

Wiceminister tłumaczył, że termin przekazywania podatku został zmieniony w ubiegłym roku na prośbę samych organizacji. Chciały one korzystać od razu z całości przekazanych im środków, a jest to możliwe dopiero po dokonaniu korekt w zeznaniach PIT. Dodał, że "w tym roku takich korekt było na 85 mln zł", a można je było złożyć do końca czerwca.

Wiceminister poinformował, że w tym roku o 2 mln osób więcej niż w 2008 r. przeznaczyło 1 proc. swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego - trafi do nich zatem o ok. 130 mln zł więcej niż przed rokiem. W sumie organizacje społeczne dostaną na swoją działalność 400 mln zł.

Dodał, że w tym roku po raz pierwszy organizacje otrzymają zbiorowe listy darczyńców, a nie - jak dotychczas - cząstkowe z każdego urzędu skarbowego. (PAP)

awy/ je/ jbr/

Tagi: podatki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz