Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Park etnograficzny kultury Mennonitów powstanie koło Torunia

0
Podziel się:

Park etnograficzny kultury Mennonitów powstanie w przyszłym roku na terenie
gminy Wielka Nieszawka, sąsiadującej z Toruniem (woj. kujawsko-pomorskie). Unikalny w kraju ośrodek
zachowa ślady spuścizny holenderskich osadników zamieszkujących niegdyś dolinę Wisły.

Park etnograficzny kultury Mennonitów powstanie w przyszłym roku na terenie gminy Wielka Nieszawka, sąsiadującej z Toruniem (woj. kujawsko-pomorskie). Unikalny w kraju ośrodek zachowa ślady spuścizny holenderskich osadników zamieszkujących niegdyś dolinę Wisły.

Na terenie parku ma się znaleźć m.in. cmentarz, kościół i obiekty mieszkalne przeniesione z innych części kraju. Liczne niegdyś obiekty, wzniesione przez niderlandzkich osadników, były po wojnie zaniedbane i niszczone, a sama kultura mennonicka jest dziś mało w Polsce znana.

"To byli osadnicy odznaczający się ogromną wiedzą w zakresie regulacji wodnych i dlatego właśnie tutaj, w dolinie Dolnej Wisły, byli osadzani. Co ciekawe, opuszczali Niderlandy na skutek prześladowań religijnych i tu znajdowali nie tylko miejsce do zamieszkania, ale i swobodę wyznawania swej religii" - powiedział Hubert Czachowski, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Toruniu, które sprawuje merytoryczną opiekę nad przedsięwzięciem.

Budowa parku ma się rozpocząć w 2011 roku i potrwa prawdopodobnie cztery lata. Pierwsze eksponaty można będzie jednak oglądać już w przyszłym roku.

Na początek toruńskie Muzeum Etnograficzne planuje przeniesienie do Wielkiej Nieszawki typowej zagrody mennonickiej, która znajduje się obecnie we wsi Niedźwiedź (woj. kujawsko-pomorskie). Budynek już od lat 90. jest własnością muzeum.

Docelowo, na kilkunastu hektarach przeznaczonych na potrzeby parku, znaleźć się ma także chata podcieniowa, spichlerz i budynki gospodarskie. Pracownicy muzeum prowadzą obecnie poszukiwania nadających się do translokacji budynków.

Mennonici to chrześcijańskie wyznanie protestanckie, które ukształtowało się na początku XVI wieku na terenach Holandii, a nazwę swą wzięło od założyciela, Menno Simmonsa. W wyniku prześladowań na tle religijnym, przenieśli się w połowie XVI wieku na tereny Rzeczypospolitej i osiedli w rejonie Żuław, doliny Dolnej Wisły i Kazunia koło Warszawy.

Z racji zasad religijnych, zabraniających używania broni i służby w wojsku, część Mennonitów po pierwszym rozbiorze przeniosła się do Rosji. Ostateczną zagładę kultury mennonickiej na terenie Polski, przyniosła II wojna światowa: część Mennonitów uciekła przed nadejściem Armii Czerwonej, a reszta została po wojnie wysiedlona do Niemiec. (PAP)

olz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)