Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Parlament Europejski podarował kamień na Kopiec Pamięci i Pojednania

0
Podziel się:

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-
Gert Poettering przekazał we wtorek kamień na Kopiec Pamięci i
Pojednania, który powstanie w Oświęcimiu.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans- Gert Poettering przekazał we wtorek kamień na Kopiec Pamięci i Pojednania, który powstanie w Oświęcimiu.

W obecności kilku byłych więźniów Auschwitz, w Europarlamencie uroczyście otwarto we wtorek wieczorem wystawę prezentującą projekt Kopca Pamięci i Pojednania oraz przekazane do tej pory kamienie od ofiarodawców z całego świata. Kopiec ma być hołdem dla tych, którzy odeszli, zamordowanych w Auschwitz Żydów, Polaków, Romów.

Symbolicznego otwarcia wystawy dokonał syn niedawno zmarłego pomysłodawcy Kopca, byłego więźnia Auschwitz i Buchenwaldu Józefa Szajny - Łukasz Szajna.

Hans-Gert Poettering, który przekazał kamień od PE, wygłosił przemówienie.

"Mówię jako Niemiec w pełni świadomy odpowiedzialności Niemiec. Jako Niemiec świadomy, że Auschwitz to najczarniejsza karta historii mojego narodu, mojego kraju, kontynentu i ludzkości" - powiedział Poettering. "Ale mówię też jako przewodniczący PE, demokratycznie wybranej instytucji reprezentującej 500 mln Europejczyków z 27 krajów - dodał. - W UE mamy obowiązek sprzeciwiać się każdej formie ekstremizmu, rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu".

Poettering powiedział, że urodził się we wrześniu 1945 roku, kilka miesięcy po tym, gdy jego ojciec umarł gdzieś na froncie we wschodnich Niemczech, na terenach, które dziś należą do Polski. "Dziś i Niemcy i Polska są razem w zjednoczonej Europie" - mówił.

W uroczystości wzięli też udział prezydent Oświęcimia Janusz Marszałek, rabin Levi Matusof - dyrektor Ośrodka Europejskiej Wspólnoty Żydowskiej, organizator wystawy w PE, eurodeputowany Jan Masiel oraz inni polscy posłowie w PE. Ceremonii towarzyszyła muzyka romska w wykonaniu artystów z Wielkopolski.

Kopiec Pamięci powstaje w Oświęcimiu między byłymi niemieckimi obozami kompleksu Auschwitz: Auschwitz I (Stammlager) i Auschwitz II-Birkenau. Jego pomysłodawca profesor Józef Szajna uważał, że usypanie Kopca będzie realizacją "woli i testamentu" byłych więźniów. Propozycję zgłosił 9 marca 1994 roku podczas obrad Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, która poparła pomysł.

Kamień węgielny pod Kopiec został wmurowany 14 czerwca 2007 roku.

Kamienny Kopiec, którego idea ma charakter ponadnarodowy i ponadwyznaniowy, będzie miał kształt ściętego stożka.

Każdy po wizycie w Państwowym Muzem Auschwitz-Birkenau będzie mógł wnieść na szczyt Kopca swój kamień. Zwieńczeniem Kopca będzie symboliczne "Przejście" - dzieło prof. Szajny, będące nawiązaniem do przejścia "od zła", w którym zanegowane zostały podstawowe wartości człowieka, do "dobra", które tworzy się dzięki tolerancji, zaufaniu i miłości bliźniego.

Wśród już ofiarowanych kamieni, które w szczególny sposób zostaną wyeksponowane, są m.in.: kostka brukowa z więzienia w Tarnowie, skąd Niemcy deportowali do Auschwitz polskich więźniów politycznych, kamienie z KL Buchenwald, fragment dachówki z Nagasaki, cegła z twierdzy w Terezinie, gdzie Niemcy utworzyli podczas II wojny światowej getto dla Żydów, a także fragment sklepienia groty Zwiastowania z Nazaretu i Ściany Płaczu w Jerozolimie.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ mmp/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)