Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Parlament Europejski w obronie Iranki skazanej na ukamienowanie

0
Podziel się:

Parlament Europejski stanął w środę w obronie skazanej na śmierć Iranki
Sakineh Mohamadi Asztiani, domagając się odstąpienia od ukamienowania jej za cudzołóstwo.
Zaapelował także o wstrzymanie egzekucji irańskiego 18-latka oskarżonego o homoseksualizm.

Parlament Europejski stanął w środę w obronie skazanej na śmierć Iranki Sakineh Mohamadi Asztiani, domagając się odstąpienia od ukamienowania jej za cudzołóstwo. Zaapelował także o wstrzymanie egzekucji irańskiego 18-latka oskarżonego o homoseksualizm.

W przyjętej niemal jednomyślnie rezolucji, eurodeputowani ze wszystkich frakcji politycznych podkreślili, że niezależnie od okoliczności "nic nie uzasadnia wyroku śmierci przez ukamienowanie i nic nie pozwala go zaakceptować".

PE wezwał zatem parlament Iranu do wprowadzenia zakazu kary śmierci przez ukamienowanie i wyraził głębokie rozgoryczenie faktem, że kraj ten, podobnie jak Afganistan, Somalia, Arabia Saudyjska, Sudan i Nigeria, należy do bardzo nielicznej grupy państw, gdzie nadal stosuje się tę okrutną i nieludzką karę.

Ponadto, zdaniem PE, Iran powinien zaprzestać uznawania za przestępstwo "cudzołóstwa", które jest przecież stosunkiem seksualnym odbywanym za obopólną zgodą przez dorosłe osoby, a także zdepenalizować homoseksualizm.

W tej samej rezolucji eurodeputowani wezwali rząd w Teheranie do wstrzymania egzekucji 18-letniego Ebrahima Hammadi, który został skazany w sierpniu na karę śmierci za rzekomą sodomię, której miał się dopuścić w wieku zaledwie 16 lat. Młody skazaniec twierdzi, że jego przyznanie się do winy zostało wymuszone torturami.

Ponadto PE zaapelował o ponowne rozpatrzenie sprawy Zahry Bahrami - Holenderki irańskiego pochodzenia, aresztowanej w Iranie w 2009 roku, której nie umożliwiono nigdy kontaktu z międzynarodowymi organizacjami praw człowieka ani władzami holenderskimi.

43-letnia Sakineh Mohamadi Asztiani, matka dwójki dzieci, została skazana w 2006 roku przez sąd irański na ukamienowanie. Władze w Teheranie twierdzą, że kobiecie udowodniono zdradę małżeńską, a także współudział w zabójstwie męża. Amnesty International i adwokaci są przekonani, że ten ostatni zarzut został "dorzucony" później przez władze dla usprawiedliwienia okrutnej kary.

Pod naciskiem międzynarodowej opinii publicznej władze Iranu poinformowały w lipcu, że odstąpią od stracenia Asztiani przez ukamienowanie. Teraz jednak utrzymują, że kobieta została skazana za udział w zamordowaniu swego męża, a więc wciąż grozi jej kara śmierci. Pod koniec sierpnia irańskie MSZ poinformowało, że w sprawie Asztiani nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, zaznaczając, że zastosowanie kary zostało zawieszone, a wyrok jest rozpatrywany.

Michał Kot (PAP)

kot/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)