Notowania

Parlament poparł Borysowa. Bułgaria ma nowy rząd

Nowy gabinet poparło 162 deputowanych. 77 głosowało przeciw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kaladan/CC/Flickr)

Nowy gabinet poparło 162 deputowanych. 77 głosowało przeciw. W obecności prezydenta Georgi Pyrwanowa i prawosławnego patriarchy Maksyma premier i ministrowie złożyli przysięgę.

_ - Droga, którą ruszamy, nie będzie łatwa. Będziemy prowadzić politykę otwartości, odżegnania się od korupcji, upartego i konsekwentnego dążenia do uzyskania konkretnych wyników _ - powiedział Borysow.

Na mniejszościowy rząd partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii), który w 240-miejscowym parlamencie ma 116 posłów, oddano 162 głosy. Poparli go posłowie nacjonalistycznej partii Ataka, centroprawicowej Niebieskiej Koalicji oraz konserwatywno-nacjonalistycznej partii Porządek, Prawo i Sprawiedliwość. Te trzy partie według Borysowa mają tworzyć tzw. płynną większość. Ma ona popierać gabinet w jego głównych celach programowych i konkretnych sprawach. Przedstawiciele Niebieskiej Koalicji otrzymali kilka stanowisk wiceministrów.

Przeciw gabinetowi głosowały kluby lewicowej Koalicji na rzecz Bułgarii i partii tureckiej mniejszości Ruch na rzecz Praw i Swobód. Ich podstawowym motywem było bezwarunkowe poparcie udzielone Borysowowi przez Atakę.

Nowy rząd będzie miał dwóch wicepremierów - Symeona Diankowa, będącego również ministrem finansów, oraz Cwetana Cwetanowa - ministra spraw wewnętrznych. Szefem dyplomacji jest Rumiana Żelewa, która na jesieni ma być zaproponowana na bułgarskiego komisarza UE. Ministrem obrony jest Nikołaj Mładenow, a gospodarki, energetyki i turystyki Trajczo Trajkot. Ten ostatni przychodzi do polityki z biznesu prywatnego, tak jak minister rozwoju terytorialnego Rosen Plewnelijew.

    * **ZOBACZ TAKŻE:**
    * [ **Bułgaria**: Borysow zwolnił posła za raperską przeszłość ]( http://news.money.pl/artykul/bulgaria;borysow;zwolnil;posla;za;raperska;przeszlosc,10,0,491018.html )
    * [ Wybory w Bułgarii: Sygnały o kupowaniu głosów ]( http://news.money.pl/artykul/wybory;w;bulgarii;sygnaly;o;kupowaniu;glosow,140,0,488332.html )

Na czele resortu sprawiedliwości stanęła prokurator Margarita Popowa, która wcześniej kierowała wydziałem prowadzącym dochodzenia w sprawie nadużyć związanych z wykorzystywaniem funduszy UE.

Nowy gabinet składa się z 15 ministerstw i 16 ministrów - jednego bez teki, odpowiadającego za Bułgarów za granicą. Zlikwidowano ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych oraz administracji państwowej. Nie będzie wicepremiera odpowiadającego za realizację funduszy unijnych. Powstaje ministerstwo sportu, a turystyka zostaje włączona do resortu gospodarki i energetyki.

Wśród priorytetów swego rządu premier Borysow wymienił zagwarantowanie wzrostu dochodów ludności i wzrostu gospodarczego. Na drugim miejscu umieścił walkę z przestępczością i korupcją, w tym przerwanie powiązań między strukturami przestępczości zorganizowanej i władzą. Nowy premier chce też przywrócić zaufanie struktur europejskich do Bułgarii i doprowadzić do odmrożenia wstrzymanych funduszy unijnych.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz