Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Parlamentarzyści państw Grupy Wyszehradzkiej na Opolszczyźnie

0
Podziel się

O bezpieczeństwie energetycznym i rozwoju infrastruktury transportowej
rozmawiali w czwartek w Izbicku na Opolszczyźnie przedstawiciele komisji ds. europejskich
parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

bEgAqXSJ

O bezpieczeństwie energetycznym i rozwoju infrastruktury transportowej rozmawiali w czwartek w Izbicku na Opolszczyźnie przedstawiciele komisji ds. europejskich parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Nie zapadły żadne znaczące decyzje, ale - jak podkreślił w rozmowie z PAP przewodniczący sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej, Stanisław Rakoczy (PSL) - tego typu spotkania mają raczej wskazywać kierunki, w jakich później powinny zmierzać państwa członkowskie.

"Infrastruktura drogowa i energetyka to bardzo konkretne tematy, o których rozmawialiśmy. Transport to krwiobieg i wszyscy zdajemy sobie sprawę z zapóźnień, jakie mamy w tej mierze w stosunku do zachodu Europy. Wiemy, jaki dzieli nas dystans, ale mamy plan jak skomunikować kraje Grupy Wyszehradzkiej z resztą Unii Europejskiej" - wyjaśnił Rakoczy.

bEgAqXSL

Uczestnicy spotkania opowiedzieli się za zakończeniem budowy wspólnego europejskiego rynku energetycznego w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego, oraz tworzeniem i modernizacją wzajemnych połączeń gazowych i elektrycznych.

"Już wiemy, że Niemcy po przeglądzie swoich elektrowni atomowych zamkną część z nich i będą potrzebować uzupełnienia swojego bilansu energetycznego" - zaznaczył Rakoczy.

Przewodniczący parlamentarnych komisji europejskich Polski, Czech, Węgier i Słowacji rozmawiali też o rozszerzeniu UE o kraje Bałkanów Zachodnich, co - ich zdaniem - wzmocni stabilność całego regionu. "Mamy nadzieję, że negocjacje akcesyjne z Chorwacją zostaną wkrótce zakończone, co pozwoli na podpisanie traktatu akcesyjnego przez polską prezydencję" - napisali w oświadczeniu parlamentarzyści.

Wyrazili też nadzieję, że kryteria Komisji Europejskiej spełni również kandydująca do Unii Czarnogóra, i podczas polskiej prezydencji możliwe będzie rozpoczęcie przez ten kraj negocjacji akcesyjnych.

bEgAqXSR

Od Czarnogóry rozpoczął w czwartek trzydniową wizytę na Bałkanach Zachodnich premier Donald Tusk, który odwiedzi także Serbię i Chorwację. Szef polskiego rządu ma potwierdzić poparcie Polski dla starań tych państw o wejście do UE.

Według CIR, wizyta premiera na Bałkanach jest potwierdzeniem dużego znaczenia polityki rozszerzenia dla nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie UE.

Wszystkie państwa Bałkanów Zachodnich mają perspektywę europejską. Chorwacja finalizuje obecnie negocjacje akcesyjne. Rząd w Zagrzebiu deklaruje, że do końca czerwca tego roku zamknięte zostaną wszystkie rozdziały negocjacyjne, by formalne podpisanie traktatu akcesyjnego nastąpiło już w czasie polskiego przewodnictwa w Unii - najpóźniej w grudniu 2011 r. (PAP)

jsz/ mrr/ la/ gma/

bEgAqXTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)