Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Partia Piratów to już trzecia siła w Niemczech. Nowy sondaż

0
Podziel się:

W nowym sondażu niemiecka Partia Piratów wyprzedziła Zielonych i awansowała po raz pierwszy na trzecie miejsce - za CDU/CSU i SPD.

Partia Piratów to już trzecia siła w Niemczech. Nowy sondaż
(inocuo/CC/flickr)
bESigheJ

Kontrowersyjne ugrupowanie chce m.in. likwidacji biletów komunikacji miejskiej. W nowym sondażu wyprzedziło Zielonych i po raz pierwszy awansowało na trzecie miejsce w rankingu poparcia dla niemieckich partii.

W wyborach do Bundestagu Partia Piratów mogłaby liczyć na 13 procent głosów - wynika z sondażu instytutu Forsa.

W ciągu tygodnia poparcie dla Piratów wzrosło o jeden punkt procentowy, a dla Zielonych spadło o dwa punkty procentowe - do 11 procent. Dzięki temu istniejące dopiero od sześciu lat ugrupowanie po raz pierwszy w swej historii awansowało na trzecie miejsce w rankingu największych niemieckich partii.

bESigheL

Opowiadająca się za maksymalną swobodą w korzystaniu z internetu partia zasiada obecnie w dwóch parlamentach krajowych (landtagach) - w Berlinie i Saarze. Piraci zamierzają poszerzyć swój stan posiadania w zbliżających się wyborach w Szlezwiku-Holsztynie (6 maja) oraz Północnej Nadrenii-Westfalii (12 maja).

Jak wykazały analizy po poprzednich wyborach, do Piratów przechodzą wyborcy wszystkich pozostałych partii niemieckich. Ugrupowanie, podobnie jak w Polsce Ruch Palikota, mobilizuje też tych, którzy do tej pory nie chodzili na wybory.

Badanie przeprowadzono między 2 a 4 kwietnia na próbie 2007 osób obywateli Niemiec.

Głównym postulatem ugrupowania jest swoboda korzystania z internetu i osłabienie ochrony własności intelektualnej. Walczą oni także o większą przejrzystość polityki i zaangażowanie społeczne. Ale stawiają też takie kontrowersyjne postulaty, jak minimalny dochód podstawowy dla każdego obywatela czy likwidacja biletów komunikacji miejskiej. Pozostałe partie krytykują Piratów za brak spójnego programu i zarzucają im populizm.

bESigheR

Według sondażu ośrodka Forsa aktualne notowania chadeckiego bloku CDU/CSU wynoszą 36 procent (plus 1 punkt procentowy). Ich rządowy koalicjant liberalna FDP może liczyć na 5 procent poparcia (plus 2). Opozycyjna socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) cieszy się poparciem 24 procent wyborców (minus 1), a na Lewicę chce głosować 8 procent (minus 1).

bESighfm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)